Според анализаторския екип на банката, през третото тримесечие българската икономика продължава да се развива по начина, наблюдаван и през първото полугодие на 2012 г.
Последните данни за европейските икономики не са особено обнадеждаващи, свидетели бяхме и на официалното отчитане на нова рецесия в еврозоната. "На този фон реализираният икономически растеж на България може да се интерпретира като умерено положително явление, доколкото само балтийските страни, Полша, Словакия и Малта се справят по-добре от нас", това коментира главният икономист на Райфайзен-България Калоян Ганев в анализа на институцията икономиката на страната по данните, налични към края на ноември.
В него се посочва още, че динамиката на вътрешното търсене е успяла да компенсира забавянето по линия на външния сектор.
"Като се има предвид слабото последно тримесечие на 2011 г., очакванията ни са за продължаване на положителните развития в ключовите макроикономически показатели на страната и през четвъртото тримесечие на 2012 г.", допълва Ганев.
Според анализаторския екип на банката, през третото тримесечие българската икономика продължава да се развива по начина, наблюдаван и през първото полугодие на 2012 г. Брутният вътрешен продукт нараства с 0.9% на годишна база, което е в рамките на очакваното. По-добро от прогнозите на банката е развитието при потреблението и инвестициите, които са се увеличили спрямо същото тримесечие на 2011 г. съответно с 3.1% и 5.1%. Същевременно, по-неблагоприятна от предвижданата е динамиката на износа на стоки и услуги, чийто растеж е 0% на годишна база, вследствие на слабия икономически растеж в ЕС.
Отчетено е забавянето на инфлационния темп до 0.3% на месечна база през октомври, поради нормализирането на динамиката на цените на храните на международните пазари. Анализаторите на банката обаче отбелязват, че натрупаната до момента инфлация е по-висока от първоначалните предвиждания, като в края на годината се очаква стойност от порядъка на 4.4-4.6%.
Безработицата през третото тримесечие е намаляла от 12.3% до 11.5%, като тази стойност отразява стагниращ пазар на труда и липса на нови възможности за заетост.
Бюджетният баланс с натрупване преминава на отрицателна територия (-0.1% от БВП) след пет поредни месеца на излишъци, като за края на годината се очаква дефицитът да е значително под реализираната през 2011 г. стойност от 2.1%.
Кредитният растеж се забавя на годишна база през октомври, а спрямо предходния месец практически липсва нарастване. Забавя се и нарастването на депозитите, като въвеждането на данък върху лихвите от депозитите от януари 2013 г. е едно от вероятните обяснения.