Световният пазар на предмети на изкуството се нуждае от регулация, за да се предотврати прането на пари, както и заради уязвимостта му в определени сфери
Това заяви на Световния икономически форум в Давос известният икономист Нуриел Рубини, цитиран от ТАСС и БТА. Според него причината е злоупотреба с вътрешна информация, което е недопустимо на пазара за ценни книжа.
"Искаме или не, но изкуството се използва за укриване на данъци и пране на пари", отбеляза Рубини. "Купувате нещо за половин милион и не си показвате паспорта. Много хора използват такива операции за пране на пари", уточни икономистът.
По думите му, на пръв поглед пазарът на предмети на изкуството е свързан изключително с красотата, но що се отнася до бизнеса, в него има много тъмни страни.
По данни на в. "Файненшъл таймс" водещите британски аукционни къщи Кристис и Сотбис са постигнали през 2014 година рекордни резултати на търговете. Кристис е продала произведения на изкуството за 5,1 милиарда британски лири (7,58 милиарда долара), което е с 12 процента повече от предходната година. Основният й конкурент, Сотбис, е продал предмети за близо 6 милиарда лири (9 милиарда долара), което е с 18 процента повече в сравнение с 2013 година.
Нуриел Рубини е американски икономист, професор по икономика в Нюйоркския университет. Той предсказа световната финансова криза през 2008-2011 година.