Досега потърпевшите можеше да се обърнат директно към юридически посредник
Руският съюз на автомобилните застрахователи разработи промени в Закона за задължителната автомобилна застраховка „Гражданска отговорност“ (ОСАГО) за въвеждане на задължителен ред при урегулирането на обезщетенията.
Конкретно, промените предвиждат потърпевш застрахован да има право да се обърне към съда само в случай, че не е могъл да постигне съгласие със застрахователя при урегулирането на обезщетението.
Към момента руското законодателство разрешава на собственик на автомобил да потърси правата си направо в съда, прескачайки застрахователната компания, от която чака обезщетение. От това печелят само хиените-юристи, които плащат на потърпевшия минимална сума, а после се съдят със застрахователя, обяснява агенция „Прайм“.
При доброволните видове застраховане компаниите калкулират своите съдебни разноски в тарифите, докато при автомобилната „Гражданска отговорност“ цената на полицата е държавно фиксирана и застрахователят не може да повлияе на ситуацията.
Към 18 март общият обем на обезщетенията възлиза на 18,272 млрд. рубли, от които на съдебно присъдени обезщетения се падат над 2,5 млрд. рубли, което представлява 13,7% от общия обем обезщетения. В структурата на компенсациите, присъдени от съда, около 90% са спечелени от клиенти, които не са търсили застрахователя, а са се обърнали директно към юридически посредник.