Рязко се се увеличили нарушенията при наемането на българи на работа в чужбина само за година, сочат данните на Главната инспекция по труда /ГИТ/, цитирани от БТА
През първото полугодие на тази година са констатирани 315 нарушения при наемането на български граждани за работа зад граница, а 129 ощетени граждани са подали сигнали. За същия период на 2013 г. констатираните нарушения са били 136, а за 2012 г. – 105.
Сред най-често регистрираните нарушения са неизплащането на възнаграждения и командировъчни, липса на посреднически договори с чуждестранния работодател, неправомерно събиране на такси за кандидатстване на обявените позиции, командироване за повече от 30 дни без да са спазени минималните условия на труд и заплащане на приемащата държава.
Неподадени уведомления за промяна на адреса на фирмите-посредници, неподадени в срок справки на регистрираните и устроени на работа лица за всеки офис на дружеството и лоши условия на труд също са сериозни пропуски, изброяват от Главна испекция по труда.
Много често сигналите, които постъпват в ГИТ, се подават след прекратяване на трудовите правоотношения и в тези случаи тя не е компетентният орган, който трябва да се произнесе, обръщат внимание от инспекцията. В тези случаи потърпевшите трябва да си търсят правата по съдебен път.
Според ГИТ има вече трайна тенденция за използване на командироването като начин за осигуряване на работа на български граждани в чужбина. Кандидатите за работа в чужбина, вместо да потърсят услугите на посредническа фирма, се съгласяват да бъдат наети фиктивно от работодател и командировани от него.
Сигналите за нарушения на условията за командироване за повече от 30 дни са най-вече заради изплащане на възнаграждение на командировани работници под минималното за приемащата държава. Най-често тези сигнали са от шофьори, командировани от транспортни фирми. В повечето такива случаи след намесата на инспекторите по труда работодателите започват да изплащат разликата.
Друга тенденция след падането на ограниченията на пазара на труда за българите е все по-често фирмите посредници да се опитват да прикриват посредническа дейност с договори за консултантски услуги. С тях се оправдава искането на различни суми – за квартира, път, оформяне на документи, консултиране за започване на дейност и т.н. Най-често български граждани работят в Германия, Франция, Белгия, Италия, Холандия, Великобритания и Гърция, отчитат от ГИТ.
Строителството, селското стопанство и преработващата промишленост са традиционните сектори, в които се нарушават правата на търсещите работа в чужбина наши сънародници. Значително се увеличава и броят на измамите при наемането на работа на българи в чужбина, предупреждават от ГИТ. Най-разпространената практика напоследък е да се публикуват обяви в интернет с привлекателни условия за работа, като след това контактът се осъществява само по скайп и имейл.
По този начин се предоставя информация за банковата сметка, по която кандидатът трябва да преведе определени средства – за път, квартира, консултантски услуги за самонаемане и т.н. Понякога кандидатите за работа дори отиват в съответната държава, изпратени при местен работодател, където им се налага да работят при крайно тежки условия и нищожно заплащане, понякога дори и без да го получат. В тези случаи Инспекцията по труда може да потърси съдействие от компетентните контролни органи на приемащата държава, ако има сключен договор с чуждестранния работодател и той може да бъде идентифициран.
Тази схема в момента е най-разпространена във Великобритания.