Над 220 социални предприятия са създадени до момента с европейска помощ, в резултат на което е осигурена защитена заетост за 6500 души
Министерството на труда и социалната политика (МТСП) представи проект за защитена заетост за хората с увреждания под наслов "Защитена заетост - опит, иновации, възможности".
Ако проектът е успешен, то и националните политики за хората с увреждания ще бъдат успешни, заяви заместник социалният министър Лазар Лазаров.
Имаме дългосрочна стратегия за хората с увреждания, изтъкна той. В изпълнение на тази стратегия у нас се приемат двугодишни планове за хората с увреждания. Акцент в тях е професионалната квалификация и осигуряване на заетост за хората с увреждания.
Над 220 социални предприятия са създадени до момента с европейска помощ, в резултат на което е осигурена защитена заетост за 6500 души. Отделно 6000 души са преминали през различни обучения.
Другият заместник социален министър Росица Янкова коментира на свой ред, че защитената заетост ще бъда по-подкрепена през новия програмен период. Цел на МТСП е да се стигне до устойчива заетост за хората с увреждания, стана ясно от думите й. Тези хора могат да бъдат качествени работници, убедена е тя.
Целта на проекта, по който бенефициент е Агенцията за хората с увреждания, е да се обмени опит, в резултат на което у нас да се създадат възможности за разработване на иновативни политики и инструменти в тази насока.
Целевата група на проекта са служители в МТСП, АХУ, АСП, АЗ, МЗ - общо 161 души.
Партньор по проекта е Главна дирекция "Труд и социална икономика" на испанския регион Галиция. Испания има голям опит в защитената заетост отпреди 30 години. В страната защитената заетост се осигурява в т. нар. Центрове за специална заетост. В тях са заети 66 900 лица с различни увреждания.
Стойността на проекта е 605 117 лева и е с продължителност 24 месеца. В рамките му ще бъдат проведени редица семинари, както и работилница и серия семинари за прилагане на иновативни практики в сферата на защитената заетост за хората с увреждания. Ще бъде направен и анализ на текущите практики и потребност в сферата на заетостта.