САЩ отне короната на Русия за най-голям производител на нефт и природен газ, илюстрирайки сериозните промени в глобалния енергиен пейзаж, породени от шистовите полета на Америка, разказва „Блумбърг“
Продукцията на петрол в Щатите се изкачила до ненадминат връх през миналата година, като е достигнала 1.6 милиона барела за ден, според статистическата информация на гиганта BP Plc, излязъл в сряда. Производството на газ също нараства, поставяйки Америка пред Русия по този показател.
Данните, превръщащи САЩ в световен лидер, потвърждават тенденция, която помогна на най-голямата икономика в света да намали вноса, доведе до рязък спад в глобалната цена на енергията и промени приоритетите на държавата във външната политика.
"Свидетели сме на промяна при глобалните енергийни доставки", обяснява главният икономист в BP Спенсър Дейл. "Последствията от шистовата революция в Щатите са сериозни".
Другата голяма промяна, която се отбелязва в доклада на BP, е най-бавното увеличение на потреблението на енергия в Китай след финансовата криза в Азия в края на 90-те години, когато икономиката се забавя и държавата се опитва да намали зависимостта си от тежката промишленост.
"Ръстът в някои от най-енергийно интензивните сектори в Китай - като стомана, желязо и цимент, които процъфтяваха през скоростната индустриализация в държавата, фактически се срина през 2014 г.", посочва Дейл.
В САЩ бумът при произвеждането на петрол и газ е започна да променя икономиката изцяло. Щатите произвеждат сами около 90 % от енергията, която са консумирали през миналата година.
Тогава вносът се равняваше на 1 % от БВП, според данните на BP. През 2007 г. - точно преди финансовата криза, вносът на енергия в САЩ беше отчетен на около половината от настоящия дефицит от 5 % от БВП.
Това се дължи най-вече на това, че компании, търсещи шистов петрол - от Exxon Mobil Corp. до Chesapeake Energy Corp., са похарчили близо 120 милиарда долара в Щатите през миналата година - двойно повече от преди пет години.