САЩ и Великобритания ще проведат съвместни учения по киберсигурност, по време на които ще бъде отработена защита от нападение на компютърните системи
Безпрецедентното споразумение бе обявено от Даунинг стрийт след среща на британския министър-председател Дейвид Камерън с американския президент Барак Обама. И двамата държавници са категорични, че са необходими по-големи усилия срещу онлайн престъпността, която представлява значителна заплаха за прогреса на хората.
Би Би Си определя новото споразумение като "игра на война" срещу киберпрестъпността. Първата фаза от нея ще бъде инсцениране на атака срещу финансови институции. В нея ще участват както търговски банки, така и централната британска банка Bank of England. Ще се симулира нападение над системите на Лондонското Сити и Уолстрийт.
"Време е да се засилят усилията и да се направи повече в тази посока. Става дума и за защита на данните на хората, финансите им, защото кибератаките могат да имат реални последици за благоденствието на хората", заяви британският премиер Дейвид Камерън.
Освен това спецслужбите на двете страни ще създадат съвместно междуведомствено подразделение за борба с киберзаплахи. За целта Вашингтон и Лондон ще обменят информация за възможни заплахи. Правителствата на двете държави ще отпускат и стипендии за студенти, които ще започнат професионална подготовка по специална програма в областта на киберсигурността.
Решението за повеждане на "война" срещу киберпрестъпността идва след редица атаки на хакери в последно време, включително срещу филмовата компания "Сони" и акаунта на Централното командване на въоръжените сили на САЩ в "Туитър".