Само няколко дни след постигането на примирие в търговската война между САЩ и Китай, американските управляващи увеличиха натиска върху Европа в дългосрочния спор относно субсидиите за самолети на "Еърбъс", заплашвайки да наложат високи митнически тарифи за вноса на допълнителни стоки от ЕС на стойност 4 млрд. долара, съобщава Ройтерс, цитирани от БНР.
Вчера вечерта офисът на Търговския представител на САЩ публикува списък с допълнителни продукти - включително маслини, италианско сирене, паста, шотландско и ирландско уиски - които биха могли да бъдат засегнати от новите тарифи, в допълнение към вече определения през април първи списък на европейски продукти на стойност 21 млрд. долара, подлежащи на високи мита.
Американският търговски представител съобщи, че добавя 89 тарифни подкатегории към първоначалния си списък, включващ и различни метали, в отговор на направени публични коментари, но без да даде повече обяснения.
Съединените щати и ЕС заплашиха да наложат взаимни тарифи за милиарди долари на самолети, трактори и храни в почти 15-годишен спор в рамките на Световната търговска организация по отношение на субсидиите за самолети, предоставяни съответно на американския самолетостроителен производител "Боинг" (Boeing Co.) и на неговия основен европейски конкурент "Еърбъс" ( Airbus SE).
През миналия месец висши служители от "Боинг" и от Американска авиокосмическа търговска групировка призоваха правителство на САЩ да приспособи внимателно каквито и да било тарифи, налагани на ЕС за незаконно субсидиране на "Еърбъс" , за да се избегне увреждането на интересите на американските производители.
Решението на властите във Вашингтон идва дни след новината по време на Парижкото авиационно шоу през юни, че Съединените щати могат да бъдат отворени за преговори за "приложим механизъм", който би позволил на "Еърбъс" да получи държавно финансиране на търговска основа, което потенциално може да проправи пътя за борба със субсидиите за самолети. Подобна сделка ще включва и действия от страна на САЩ за адресиране на данъчните стимули, предоставени от американската държава на "Боинг", и да ги съобразят с търговските правила, като част от възможна нова рамка за финансиране на авиационната индустрия, заявиха по време на авиошоуто в Париж два неназовани източника от САЩ.
Световната търговска организация (СТО) установи преди време, че двата най-големи световни самолетни производителя са получили милиарди долари вредни субсидии, отбелязвайки най-големия корпоративен търговски спор в света.
Очаква се през лятото СТО да се произнесе по искане за санкции от страна на САЩ, въпреки че самото решение може да бъде факт през септември.
Търговският представител на САЩ заяви, че ще проведе на 5-и август изслушване на предложените за обмитяване допълнителни продукти. и че може незабавно да наложи увеличени мита върху продуктите, включени в първоначалния списък, ако СТО вземе решение преди периода за обществено обсъждане на допълнителните стоки, подлежащи на наказателни мита.