Едва 28 страни в света имат адекватна законодателна уредба, смятат здравните експерти
Световната здравна организация публикува днес доклад, в който изразява сериозно безпокойство от недостатъчните усилия на държавите за подобряване на сигурността по пътищата, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
В доклада се подчертава, че едва 28 страни (със 7% от световното население) имат адекватна законодателна уредба в борбата с пътнотранспортните произшествия, жертви, на които всяка година стават повече от 1 милион души.
"Броят на убитите по пътищата продължава да е изключително висок", заяви Етиен Круг, ръководител на департамента на СЗО за предотвратяване на катастрофите. Тези инциденти заемат 8-мо място в списъка с причините за смърт в света, но при възрастовата група 15-29 години те са на първо място.
В публикувания в Женева доклад на организацията се споменават 5 основни рискови фактора за ПТП: шофиране в пияно състояние, високи скорости, липса на каски при мотоциклетистите, неползване на предпазни колани и липса на приспособления за безопасност на децата.
В документа се казва, че в 59 страни (с 39% от световното население) скоростта на движение в населени места е намалена на 50 км/ч., в 89 държави (69% от цялото население на планетата) има закон за носене на каски от мотоциклетистите, 111 страни (66% от световното население) имат комплексно законодателство за ползване на предпазни колани в автомобилите и 96 страни (32% от световното население) имат закони за ползване на приспособления за безопасност на децата.
"Необходима е политическа воля на най-високо равнище, за да има гаранция, че законодателната уредба в сферата на безопасността по пътищата е адекватна и се прилага стриктно от всички", заяви генералният директор на СЗО Маргарет Чан.