В сряда той трябва да се срещне с председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, след което ще замине за среща с германския канцлер Ангела Меркел в петък
Гръцкият премиер Андонис Самарас поиска повече време за прилагане на съкращенията на разходи и реформите, необходими за отпускане на средствата ое международните кредитори, предаде "Франс прес". Изявлението му идва два дена преди ключови срещи в Германия.
"Всичко, което искаме, е да поемем малко въздух, за да се съживи икономиката бързо и да се увеличат приходите. Повече време не означава автоматично повече пари", посочи Самарас в интервю за германския ежедневник Bild.
В сряда той трябва да се срещне с председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, след което ще замине за среща с германския канцлер Ангела Меркел в петък, а в събота ще проведе разговори с френския президент Франсоа Оланд.
"Нека бъде ясен. Не искаме допълнителни пари. Придържаме се към ангажиментите си и изпълняваме задълженията си. Трябва да излезем от тази негативна психология, която е като черна дупка. Гърците гласуваха за ново правителство, за да изведе страната към нов курс", подчерта той.
"Постигаме напредък по отношение на структурните реформи и приватизацията. И не е справедливо, когато някои хора в Европа искат да ни върнат обратно в тази черна дупка", допълни премиерът.
Като част от спасителната сделка Гърция се договори с международните си кредитори да постигне съкращения от 11.5 милиарда евро за 2013 г. и 2014 г. През последните дни се появи информация, че Самарас ще поиска удължаване на срока с две години по време на разговорите в Париж и Берлин.
Германия няколко пъти настоя, че не може да има отстъпки по отношение на същността на реформите и съкращенията или на сроковете за прилагането им. Следващата седмица инспекторите от тройката кредитори - Еврокомисията, МВФ и Европейската централна банка - трябва да представят оценката си дали Гърция е направила достатъчно, за да получи следващия транш от спасителната помощ.
В интервюто за Bild Самарас предупреди за последиците от евентуално излизане от еврозоната. "Това би означавало поне още пет години рецесия и безработица над 40%. Кошмар за Гърция - икономически срив, социално недоволство и безпрецедентна криза на демокрацията", каза той.
По думите му при такъв сценарий дълговата криза, която продължава вече почти три години, ще ескалира бързо, а последиците на финансовите пазари ще са драматични.
"Кое общество, коя демокрация може да преживее това? Накрая това би било като Ваймарската република", подчерта премиерът, имайки предвид периода на икономическа нестабилност в Германия, който доведе до възхода на нацистите.
"Много неща протекоха по грешен начин в Гърция и извън Гърция. Сега се заемаме с всички необходими реформи", обеща той.