Световната банка и СЗО възнамеряват да удвоят достъпа до основни услуги като ваксинации и раждания до 80 процента от бедните в развиващите се страни до 2020 година
Осигуряването на по-голям достъп до здравни грижи на достъпни цени е решаващ фактор за намаляване на бедността и насърчаване на икономическия растеж, заяви днес президентът на Световната банка Джим Йон Ким, цитиран от Асошиейтед прес и БТА.
Той обяви амбициозни цели за предотвратяване и лечение на хронични болести в развиващите се страни. Около 100 милиона души изнемогват заради разходи за лечение всяка година. Световната банка и Световната здравна организация (СЗО) целят до 2020 година да намалят тази този брой наполовина, а до 2030 година проблемът напълно да изчезне.
Сред запознатите с развитието и с намаляването на бедността има консенсус, че гарантирането на универсално здравно осигуряване е изключително важно за икономическото развитие, посочиха официални лица, участващи в конференция в Токио.
Япония, която разшири това осигуряване за цялото си население през 1961 година, има изключително големи ползи от тази инвестиция, тъй като доброто обществено здраве подкрепя увеличаването на изключително продуктивната средна класа, посочи Ким.
Световната банка и СЗО възнамеряват да удвоят достъпа до основни услуги като ваксинации и раждания до 80 процента от бедните в развиващите се страни до 2020 година. До 2030 година същият процент хора ще трябва да имат възможност да се лекуват от наранявания и хронични проблеми като високо кръвно налягане, диабет и душевни болести.
Подобряването на общественото здраве изисква още инвестиции в образованието, социалната сфера, транспорта, водата и канализацията.