Понижаване на прогнозата на Световната банка за ръста на световната икономика през 2016 г. обективно отразява негативното влияние на забавянето на ръста на китайската икономика и рецесията на другите развиващи се пазари
Това заявява генералният директор на вашингтонската агенция за икономически анализи "Smith's Research & Gradings" Терънс Смит, предаде РИА "Новости".
В сряда Световната банка понижи прогнозите за ръста на световната икономика през 2016 г. до 2.9% от 3.3% колкото бе прогнозата през юни. Банката счита, че световната икономика ще ускори темповете си на развитие с 2.4 % в сравнение с 2015 г. Развиващите се страни ще имат ръст от 4.8%, САЩ - 2.7%, еврозоната -1.7%, а Китай ще забави растежа си до 6.7%, прогнозират финансистите. Сега във връзка с повишаването на лихвения процент на Федералния резерв на САЩ ситуацията се влошава и не само компаниите от развиващите се страни се сблъскват с по-високи разходи по заемите, но и всички останали. Освен това фирмите трябва да се борят с ограничения в достъпа до пазара на капитали, тъй като инвеститорите са по-силно привлечени от ценни книжа, деноминирани в силния долар на САЩ, а не вложени в реалния сектор, счита експертът.
"Ситуацията се отразява и на американския пазар. Тъй като през последните 12 месеца именно китайският бизнес най-активно инвестираше в американски активи. Китайските инвеститори бяха и най-големите купувачи на недвижима собственост по целия свят, каза още той. Забавянето на икономическия ръст на развиващите се пазари и главния двигател - китайската икономика се отразява на просперитета на останалата част от земното кълбо", счита Смит.
За да се възстанови устойчивия растеж на световната икономика е необходимо да се върне увереността на инвеститорите в развиващите се пазари, резюмира експертът.