Съветът на директорите на Банковата консолидационна компания (БКК) и ръководството на ОТП се договориха сделката за покупко-продажба на 100% от акциите от капитала на Банка ДСК да бъде приключена на 1 октомври 2003 г.
Това съобщиха вчера от финансовото министерство. До тази дата от унгарската банка са поели задължението да преведат по сметка на банковия холдинг и останалите 90% от договорената за Банка ДСК цена от 311.1 млн.евро.
Това последно условие, за да получат 100% от акциите във втората по големина българска банка, унгарците може би ще изпълнят още днес. Процедурата предвижда прехвърлянето на акциите да стане не чрез джиросване (каквато беше практиката досега), а през Централния депозитар, тъй като акциите на бившата спестовна каса са безналични. Операцията ще бъде тристранна, като освен ОТП и БКК в нея влиза и Булбанк, която е избрана от унгарците за агент по прехвърлянето. Предвижда се официалното обявяване на сделката да стане на 2 октомври в Пловдив. Очакванията са на събитието да присъстват освен финансовия министър и председател на борда на БКК Милен Велчев и Шандор Чани, председател на съвета на директорите и главен изпълнителен директор на ОТП.
Както е известно, на 13 май, в деня на подписването на договора за приватизацията на ДСК, ОТП плати 10% от цената, или 31.11 млн.евро, които бяха заделени в доверителна сметка за срок от 12 месеца. ОТП спечели надпреварата за последната обявена за приватизация българска банка с австрийската "Ерсте", като предложи за Банка ДСК с 18 млн. евро повече от своя конкурент.
След като банковата приватизация на практика приключи (държавна остана единствено Насърчителна банка, а Общинска банка е общинска собственост), държавата ще премине към ликвидацията на БКК. Предвижда се Народното събрание да приеме специален закон, според който всички задължения на банковия холдинг по сделките за Булбанк, Биохим и Банка ДСК, ще се поемат от държавата. Последната, но може би една от най-важните стъпки, е да бъдат разпределени средствата по сметките на БКК, получени от приватизацията. След превода на ОТП се очаква те да набъбнат до над 800 млн. лв. Държавата държи 95.5% от акциите в БКК.