Православната църква за разлика от Католическата извежда като самостоятелна и осма поредна категория – суетата
Според християнската етика, експлоатирана от Римокатолическата църква, сред човеците са разпространени седем смъртни гряха - похотливост, чревоугодничество, скъперничество, леност, гняв, завистничество, горделивост.
Православната църква ги признава, но в разлика от Католическата извежда като самостоятелна и осма поредна категория – суетата. Защо точно те – смята се, че тези грехове пораждат други след себе си.
Дали от скука или в името на точните науки учени от цял свят са провели масово изследване с цел да оценят склонността към грях на населението, пише списание "Форбс".
След анализиране на данните са определени страните „лидери в греховността” за всеки един от традиционните седем смъртни гряха.
Родината на фастфуда – САЩ напълно оправдано се оказва страната на чревоугодието, та нали плюскането отвъд океана се е превърнало в своеобразен култ – спомнете си само колко състезания по надяждане с бургери и хот-дог се организират ежегодно. И макар САЩ да изпуснаха лидерското място по затлъстялост, 34 процента от населението е с наднормено тегло.
Похотта, или казано по-научному – индекс на сексуалната разюзданост. Най-похотливата страна се оказва Финландия – родината на сауната. Следват я Нова Зеландия, Балтийските републики и Великобритания.
Леноста, но да звучи по-научно – индекс на работоспособността. Та при пресмятане на средния брой часове, прекарани на работното място от един средностатистически активен жител, до посочване на определена държава не се е стигнало. Ясно е обаче, че най-ленивите хора живеят в Европа, а най-работните в Азия.
Гневът – един от най-страшните грехове, тъй като се смята за прародител на убийството. Затова изобщо не е странно, че за най-гневна страна е обявена ЮАР, където статистиката засича по 50 убийства дневно.
Горделивостта не трябва да се бърка с гордостта. Богословието смята, че човек, заслепен от горделивост се хвали с качествата си пред Създателя, забравяйки от кого ги е и получил.
Учените обаче и тук са подходили нетрадиционно, приравнявайки този грях като с националния патриотизъм. Въпреки облъчването от Холивуд, САЩ не са лидери. На първа позиция се нарежда Австралия, следвана от Канада и Финландия.
Най-трудно е било на учените да определят най-завистливата страна. Критерият за подредбата е държавата с най-задълбочено социално неравенство. Това разсъждение не е лишено напълно от логика – където социалното неравенство е най-високо, там бедните завиждат най-много на богатите. Та оказва се, че тази страна е Германия. Следвана от Австрия и Швеция.
Алчността или користолюбието е неумерена склонност към получаването на материални блага. Според проучването най-алчната страна е Русия.
Очевидно България не е била обект на това проучване. Иначе щеше да грабне приза в поне няколко категории...
"Седем смъртни гряха" - Опити за класификация на особено пагубните за човешката душа човешки страсти, направена първоначално за нуждите на монашеството.
Основава се на изброените от Христос пороци, които "излизат от сърцето" (Мат. 12:45, 15:19; Марк. 7:21) и на греховете, изброени от ап. Павел в Посланието към Римляните (1:29-31). В аскетическата литература на Изтока и Запада са навлезли различни класификации на греховете (чрез писанията на Стефан Тиваидски, Авва Амон, авва Макарий, св. Григорий Ниски, св. Иоан Касиан Римлянин, св. Нил Синайски, св. Иоан Лествичник и др.).
Към "смъртните грехове" най-често се причисляват гордостта, сребролюбието, блудството, завистта, чревоугодието, леността и гневът.
Впоследствие папа Григорий Велики превърнал учението за "седемте смъртни гряха" в част от католическата догматиката, а при средновековната схоластика на тази тема било отделяно значително внимание.