Според тях този тип насилие на работното място води не само до физически и тежки психически травми, но и демотивира специалистите да изпълняват задълженията си и кара бъдещите медици да търсят реализация в чужбина
"Предлагаме, предвид зачестилите посегателства над медицинските специалисти, Министерство на здравеопазването и Министерство на финансите да направят необходимите стъпки, медиците да бъдат застраховани – за всички възможни рискове, за сметка на държавата". За това настояха синдикатите от КНСБ, съобщават от пресцентъра на ведомството.
"Ръководството на Федерация на синдикатите в здравеопазването (ФСЗ – КНСБ) изразява дълбокото си възмущение от поредното грубо посегателство този път срещу медицински фелдшер Денчо Денев от Център за спешна помощ гр. Шумен, при изпълнение на служебните му задължения", се съобщава още в съобщението.
"За съжаление сме свидетели на поредната агресивна проява срещу хора, който денонощно и всеотдайно се борят за опазване здравето на българските граждани. Ситуацията в страната е сериозна, насилието над медици – лекари, фелдшери, медицински сестри, шофьори на линейки и санитари ескалира въпреки промяната на закона", смятат синдикатите.
Според тях този тип насилие на работното място води не само до физически и тежки психически травми, но и демотивира специалистите да изпълняват задълженията си и кара бъдещите медици да търсят реализация в чужбина.