Това се случва въпреки чудовищната деноминация, която направи Хараре през лятото на 2008 година. Тогава от зимбабвийския долар отпаднаха 10 нули. Така 10 млрд. местни долара станаха равни на 1 един зимбабвийски долар
Африканската държава Зимбабве постигна исторически икономически рекорд, балансирайки държавен бюджет в размер на 217 долара, съобщава електронното издание Business Day като цитира финансовия министър на страната Тендай Бити.
„След като миналата седмица изплатихме заплатите на бюджетните служители, в хазната останаха 217 долара. Държавните финанси са напълно парализирани”, заявява министърът.
Това се случва въпреки чудовищната деноминация, която направи Хараре през лятото на 2008 година. Тогава от зимбабвийския долар отпаднаха 10 нули. Така 10 млрд. местни долара станаха равни на 1 един зимбабвийски долар.
През юни същата година в Зимбабве бе представена нова банкнота от 100 милиарда долара, с която може да се купи само един хляб.
Правителството на източноафриканската държава вече предупреди гражданите, че не разполага с достатъчно парични средства, за да финансира конституционен референдум и президентски избори в страната, които трябва да се произведат тази година.
Според независими експерти, причината за сегашната криза се крие в безсистемната и насилствена конфискация в полза на държавата на над 5 000 ферми, принадлежали на бели, както и дълбоката корупция на всички етажи на властта. От своя страна местното правителство твърди, че безпрецедентната икономическа криза се дължи на сушата и санкциите, въведени от Запада.
Президентът Робърт Мугабе е символ на деспотизма. От бляскав борец за свобода и герой на африканската независимост той се превърна в диктатор, чийто заложник е целият народ на Зимбабве. Мугабе, който беше водач на партизанското движение срещу колониалното господство на белите, продължи колониалната политика с променен знак, превръщайки я в авторитарна и расистка, с цел да подсигури личната си власт.
Ругатните на Мугабе почти винаги са насочени срещу политиката на “белите” – и най-вече на британците и американците, които били довели страната му до провал. Всъщност отговорността за това, че Зимбабве се превърна от образцова страна в бедняшка – носи самият Робърт Мугабе.
Той управлява от обявяването на независимостта през 1980 година насам. Неговата безотговорна политика докара Зимбабве в икономически упадък и международна изолация.
80 на сто от населението в страната е без работа, липсват горива, основни хранителни продукти като хляб и месо, електроснабдяването е пред срив, страната е застрашена от глад, макар едно време да имаше славата на “житницата на Африка”.
За последното десетилетие икономиката на Зимбабве понесе рекордна хиперинфлация, която достигна 231 000 000 %.
Официално под прага на бедността живеят 12,5 млн. души. За сравнение – последното преброяване, проведено в Зимбабве през януари 2005 година сочи, че в страната живеят 12 746 990 души...