Секторът пострада тежко по време на финансовата криза през 2008 г., след като правителството въведе допълнителни данъци върху банките в опит да намали бюджетния си дефицит
Новите мерки целят "премахване на чуждестранната доминация в сектора". Въпреки че унгарската OTP има най-голям пазарен дял, сред най-важните играчи на пазара са австрийските Erste и Raiffeisen, италианската UniCredit и белгийската KBC.
Премиерът Виктор Орбан обяви, че правителството ще изкупи до 30% от дейността на Erste в страната според план, координиран с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), който ще позволи намаляването на най-високия банков данък в Европа.
Прекратяването на "чуждестранното влияние" е сред целите на правителството на Орбан, което вече купи Budapest Bank и MKB Bank през 2014 г., с което повече от половината банкови активи в страната са унгарска собственост.
По силата на меморандум правителството се задължава да намали банковия данък през следващите три години и да се "въздържа от приемане на нови закони и правила, които да намаляват печалбите на банковия сектор". Будапеща пое задължение и да продаде мажоритарния си дял в няколко банки до 2019 г.
След въвеждането на банковия данък през 2010 г. той е донесъл на правителството 3.1 милиарда евро. Същата година правителството национализира пенсионни фондове за над 12 милиарда евро и въведе допълнителни данъци върху енергетиката, телекомуникациите и търговските вериги. Скоро след това започна вълна от обявявания на несъстоятелност по заеми в чуждестранна валута.
Анализатори походиха със скептицизъм към плановете на унгарското правителство, тъй като Орбан не за първи път обещава да намали банковия данък, а пък другите секторни данъци вредят значително на инвеститорите в страната. Посочват също така, че държаватa е собственик на все по-голяма част от банковите активи в страната.