В края на следващата седмица се очаква оценка от рейтинговите агенции за цялостното състояние на държавата, обяви пред депутатите от бюджетната комисия в Народното събрание министърът на финансите Петър Чобанов
На заседанието й се разглежда законопроектът на правителството за емитирането на външен дълг от 1.5 млрд. евро.
Тази оценка ще бъде много важна за емитирането на облигацията, подчерта Чобанов.
Той коментира и че ратифицирането на емисията не означава, че веднага ще се пристъпи към нея. Финансовият министър още веднъж посочи, че ще се изчака най-добрият момент за това според състоянието на пазарите.
В средата на декември Standard & Poor's (S&P) ревизира перспективата по рейтинга на България от "стабилна" на "негативна", което дава основания за прогнози в момента, че в средата на юни тази агенция конкретно ще понижи оценката си за България. Това неизбежно ще влоши условията, при които България може да пласира дълг.
През последните дни финансовият министър е особено активен да прави забележки на опозицията, която прогнозира неизпълнение на бюджета и влошаване на състоянието на икономиката, като посочи, че това ще се отрази зле на кредитния рейтинг на страната и на предстоящото пласиране на дълг. Според Чобанов тъкмо думите на опозицията можели да станат повод за намаляването на рейтинга на България.
"В момента обстановката е благоприятна за емитиране на дълг, а сложната ситуация в Украйна до момента не е оказала влияние върху пазарите", коментира Чобанов пред депутатите, цитиран от БТА.
Заради текущата политика на Европейската централна банка за поддържане на ниски лихви търсенето на облигационна доходност е голямо, а лихвите по облигациите са ниски, посочи министърът на финансите. Чобанов каза, че оценките на международни авторитети са, че до 2017 г. България ще остане сред държавите с най-нисък външен дълг.
Наблюдава се непрекъснато намаление на доходността на държавни облигации, което означава, че пазарите възприемат страната ни като нискорискова, отбеляза Чобанов и допълни, че България се нарежда до страни като Литва и Латвия, които са с по-висок кредитен рейтинг в сравнение със страни като Румъния, Унгария и Хърватия например.
Депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова пожела успех на облигацията, защото по думите й тя трябва да получи възможно най-ниски лихви, тъй като ще се плаща от целия народ през следващите години. Стоянова и други депутати от ГЕРБ обаче изразиха опасения от увеличаването на бюджетния дефицит, който трябва да се покрива с държавен дълг.
С изтеглянето на този заем от външните пазари трябва да се покрият падежиращите в началото на 2015 г. облигации и да се финансира бюджетният дефицит за 2014 г.