С колко процента ще се индексират пенсиите по "швейцарското правило" догодина ще стане ясно към февруари 2014 г., когато ще има окончателни данни какъв е процентът на инфлация. Принципът на индексация е 50% от осигурителния доход и 50% от инфлацията, припомни Адемов
Обмисля се близо 800 хил. пенсионери с пенсии до 200 лева да получат коледна добавка до 50 лева. Два са вариантите за определяне размера на бонусите. Единият е диференциран подход, а другият - всички да получат по 50 лв.
Това съобщи министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов, който участва в честване, организирано от НОИ, по повод днешния Международен ден на възрастните хора.
"Знам, че този въпрос вълнува българските пенсионери, защото коледната добавка в продължение на 4 години не съществуваше като част от българската действителност и затова правителството се готви да подпомогне хората с най-ниски пенсии", каза Адемов.
Според него сумата, която се търси, е между 35-40 млн. лв. По думите на министъра всичко зависи от възможностите, които се очертават в края на бюджетната година, като яснота ще има след приключване на отчета за приходите на бюджета в края на ноември.
С колко процента ще се индексират пенсиите по "швейцарското правило" догодина ще стане ясно към февруари 2014 г., когато ще има окончателни данни какъв е процентът на инфлация. Принципът на индексация е 50% от осигурителния доход и 50 на сто от инфлацията, припомни Адемов.
Според изчисленията на финансовия министър Петър Чобанов индексирането трябва да е около 1.8-2%.
Министърът обяви, че дебатът за ранното пенсиониране не е спирал от 2000 г. насам и припомни препоръката на Европейската комисия за увеличаване на възрастта за пенсиониране.
"Имаме драстични примери, професии, при които пенсионирането е на възраст под 50 години, което натоварва осигурителната система и бюджета на държавното обществено осигуряване", коментира още той.
По думите му идеята е да се даде възможност не само на хората от трета категория труд, а и на тези от първа и втора да се възползват от възможностите да останат по-дълго време на пазара на труда, за да имат по-високи нива на коефициент и да разчитат на по-високи пенсии.
Министърът напомни, че стажът е този, който участва в изчисляването на размера на пенсиите, като за категорийните работници има преизчисляване на стажа - за тези от първа категория 4 за 5 години, а за тези от втора - 3 за 5 години. Пенсиите в България са за осигурителен стаж и възраст, а не само за осигурителен стаж, каквато е ситуацията в МВР.
Относно семейните месечни помощи за деца министърът каза, че големият въпрос е дали те могат да се обвържат с образованието, което е в основата на стратегия "Европа 2020". По думите му дискусията дали може за деца над 16 години вместо месечни помощи да се дават учебници и помагала под формата на ваучери заслужава внимание и заедно със социалните партньори ще продължат работата в тази насока.