Подкрепата за излизане от еврозоната нарасна до 30% според социологическите проучвания, проведени през последните напрегнати седмици
"Трябва да се върнем към драхмата. Единственият начин да спасим Гърция е драхмата." Думите са на 55-годишният музикант Стелиос Марагакис, с когото агенция "Ройтерс" разговаря, докато той отпива от малка чашка концентрат в кафене в Атина.
Неговото мнение се споделя от малцинство в Гърция, но исканията на кредиторите за още по-тежки реформи правят идеята за премахване на еврото някак по-привлекателна.
Подкрепата за излизане от еврозоната нарасна до 30% според социологическите проучвания, проведени през последните напрегнати седмици. За сравнение, през последните години този дял стоеше около стабилните 20%, отбелязва Костас Панагопулос, директор на социологическия институт ALCO. "Малцинство е, но расте", казва той.
Според него причините не са само мерките за икономии и сякаш безкрайните преговори с кредиторите, но и откритото говорене на някои политици за връщане на контрола над гръцката икономика, излизайки от еврозоната.
Драхмата е една от най-старите валути в света и няколко пъти и беше заменена от еврото през 2002 г.
Присъединяването към валутния съюз доведе със себе си икономически растеж и подкрепа от страна на Европа. От началото на рецесията през 2008 г. обаче икономиката се сви с около една четвърт, над 25% от населението са безработни и напускането на еврозоната вече не е табу.
Идеята за още повече строги икономии никак не се харесва на 65-годишния Костас Граменос от Атина. "Ние сме фалирала държава, така че нека се върнем, където трябва – при драхмата, и да започнем отначало", казва той пред агенция "Ройтерс".