Промяната на курса на долара спрямо еврото прави по-благоприятни цените за Русия, с тенденция това да подобрява конкурентоспособността на туристическите пакети
Руските компании закупуват нефтопродуктите си в долари и основните им разплащания са доларови. Това донякъде ще компенсира понижението на руската рубла, коментира директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов, цитиран от Агенция "Фокус".
За разлика от други дестинации, където има доста по-драстично намаляване на чартърните програми от Русия, България остава в листа на чартърните програми на руските туроператори.
Драганов уточни, че се очаква спад от руския пазар, който към момента ще е в рамките на 30% и добави, че в последните дни се очертават и положителни тенденции, като една от тях е, че България остава на картата на чартърните полети от Русия.
Русия е най-големият пазар за българските туристически услуги и то основно заради летния сезон. Освен, че руските туристи са най-многобройни, те реализират средно най-дълъг престой и оставят най-много пари в България, дори повече от англичаните и германците, показват данните на НСИ.
Румен Драганов прогнозира, че страната ни ще обслужи над 7 млн. родни и чужди туристи през лятото и ще създаде 320 хил. работни места в туристическия сектор.
От началото на годината еврото поевтиня с 14% срещу долара. В същото време руската рубла загуби 1.7% от стойността си срещу долара и поскъпна с 11% срещу еврото, до 65.6894 EUR/RUB.