Инициативата обучава ученици в отговорно поведение като пешеходци и бъдещи водачи
Неправителствени организации внасят пакет с предложения в Столичната община като част от инициатива, наречена "Деца, пътища, автомобили и безопасни улици". Проектът е насочен основно към учениците между 7 и 18-годишна възраст, а целта е повишаване културата им като пешеходци, участници в движението и бъдещи шофьори, съобщава TV7.
Превенцията срещу нелепите инциденти по пътищата чрез адекватно образование и изграждане култура на движение от детска възраст, е основната идея на проекта, а целта е бъдещите шофьори да са много по-внимателни и отговорни на пътя.
Организациите предлагат изграждане на интерактивни площадки по пътна безопасност във всяко училище, създаване на патрули за пресичане и др.
"Идеята ни е да ги подготвим да бъдат адекватни и социално отговорни хора още от малки. Когато станат на 18, вече да са адекватни като пешеходци и шофьори", казва Мария Ангелова от агенция "Инсиеме".
Някои от организациите са още по-крайни и, освен превантивно обучение, настояват и за промени в законодателството.
"Законът за движение по пътищата следва да бъде променен. В момента вървят разисквания с различни неправителствени организации, защото досегашните промени не доведоха до никаква реална промяна в състоянието на пътната инфраструктура, изобщо не се намали по никакъв начин броят на загиналите по пътищата. Според нас трябва да има работа и в тази посока", категоричен е Димитър Събев от фондация "Българщина".
През детските очи нужда от промяна в закона няма. Всичко зависи от едно основно правило - "да внимават и да спазват безопасността на движението, за да не пострада някой чичко, какичка или дете", казва момиченце.
След одобрение от Столична община проектът би трябвало да заработи в София. Идеята е кампанията да се развива и в цялата страна.