Синдикатите се заканиха за 24 часа да не допуснат нито един самолет да не излети или кацне в страната
Въздушният трафик над Белгия днес е парализиран, след като авиодиспечърите решиха да се включат в общонационалната стачка срещу мерките на правителството за икономии и пенсионната реформа.
Всички полети от и за летищата в Брюксел, Шарлероа, Лиеж, Антверпен и Остенде са анулирани от неделя вечерта, когато започна 24-часовата стакча. Анулирани са и полети до летище "София". Синдикатите в страната се заканиха да не позволят нито един самолет да кацне или да се вдигне във въздуха над Белгия.
Сред пътниците, които биха били засегнати от протестните действия, са министрите на външните работи от Европейския съюз и министрите на земеделието, които тази седмица имат заседания в белгийската столица, отбелязва Ройтерс. Не се очаква да бъдат засегнати полетите, които минават на над 7 500 метра надморска височина, тъй като те зависят от европейската организация "Евроконтрол".
Високоскоростните влакове между Лондон и Брюксел ще спират във френския град Лил, съобщиха от Евростар. Повечето влакове от Германия, Франция и Холандия до страната също са отменени.
От дни транспортните услуги в Белгия на моменти биват нарушавани заради щафетни стачки, които се сливат в обявените за днес общонационални протести. През миналата седмица целият подземен транспорт, автобусите и трамваите в Брюксел периодично бяха парализирани, като спираха и международните високоскоростни влакове. Протестите в публичния сектор зпочнаха още миналия месец, когато при свикана от синдикатите демонстрация 100 хил. души излязоха по улиците на Брюксел, причинявайки безредици и сблъсъци с полицията.
Масовото недоволство е срещу дясноцентристкото правителство на премиера Шарл Мишел, който встъпи в длъжност през октомври. Управляващите планират повишаване на пенсионната възраст, както и да бъде пропуснато планираното за 2015 г. увеличение на заплатите според инфлационния индекс. Белгия трябва да поддържа бюджетен дефицит под 3% и вече е в риск от дисциплинарно производство в ЕС, след като външният дълг надхвърли 100% от брутния вътрешен продукт, отбелязва Ройтерс.