Столична община започва почистване на покрити участъци от реките Перловска, Слатинска, Суходолска, Боянска и Новачица
Това са общо 4 км речни корита, за които сме осигурили 142 хил. лв. от междуведомствената комисия, каза кметът на София Йорданка Фандъкова, съобщиха от пресцентъра на Столична община.
"Най-важно за предотвратяването на разливания и наводнения е превенцията. Затова и Столична община в последните години чисти по около 50 км речни корита годишно. Чистим както участъци, които са общинска отговорност, така и такива, за които отговаря държавата. Където експертите покажат, че има сериозна опасност ние се намесваме. Такова е моето лично разбиране и общината има финансовата възможност да почиства и изгражда диги. В много от по-малките градове и общини обаче колегите нямат тази възможност”, посочи още столичния кмет пред журналисти.
"Кметовете, областните управители и "Напоителни системи" имат ясна собственост и задължения, но в тази ситуация не може да се чака и да се прехвърля отговорност. Почистването на коритото на река Искър е отличен пример. В момента се сключва договор и ще започне работа по почистването на участък от летище София до "Челопеченско шосе". Това са 15 км., в които териториите основно са на областна управа. Ние предложихме и поехме финансирането на това почистване. Изготвя се и плана за втори участък от 10 км - от 500 м под язовирната стена на Панчарево до Летище София. Това е единственият участък, който е изцяло отговорност на общината. Има още 3 участъка – на областна управа и "Напоителни системи". Ще се работи и по тях. Ако само чакаме някой друг да свърши работата, най-вероятно ще даваме пари за възстановяване на щети”, допълни Фандъкова.
"Изградихме дига на р. Лесновска, която е изцяло отговорност на Напоителни системи, в момента изграждаме втора дига при Челопечене за 170 хил. лв. от междуведомствената комисия. Тя трябва да е готова до 11 ноември 2014 г. Хората не питат кой е трябвало да го направи, а защо не е направено. Важна е личната отговорност на хората - продължава да има хора, които изхвърлят отпадъци в деретата на реките. Ние чистим и тези незаконни сметища, но хората трябва да си дадат ясна сметка, че това освен безотговорно е и опасно. Моето лично разбиране е, че всеки лев в превенция спестява десетки от възстановяване на щети. Не приемам кметовете да се нарочват за главните виновници. Всеки случай трябва да се разглежда и разследва отделно и да се видят причините. И сега се вижда, че кметовете на засегнатите градове и села са тези, които са по 24 часа сред хората, на място са и реагират първи”, обясни градоначалникът.