"Гласувай с ДА, за да имаш: ток, топло, асансьор", гласи ръкописна бележка
Всеотдайни поддръжници на идеята за гласуване с „ДА“ на предстоящия национален референдум на 27 януари т.г. приложиха творчество и лично отношение при агитацията на софиянци.
Тази сутрин живеещите в столичните квартали „Стрелбище“, „Иван Вазов“ и „Гоце Делчев“ осъмнаха със закичени на вратите на домовете си бележки с надпис: „Гласувай с ДА, за да имаш: ток, топло, асансьор“, видя репортер на ИНСМАРКЕТ.
Бележките са ксерокопирани от образец, написан собственоръчно от радетел за идеята да се развива ядрена енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала, какъвто е въпросът на националното допитване.
Може акцията с бележките да е индивидуална агитация на убеден ядрен радетел, но, от друга страна, може и да е добре обмислен ход. Днес агенция Алфа Рисърч обяви свое проучване, според което между 25 и 35 на сто от около 6-те млн. пълнолетни граждани в България заявяват, че смятат да гласуват на Националния референдум в неделя. Най-мобилизирани да гласуват са симпатизантите на БСП и като цяло поддръжниците на АЕЦ "Белене", поради което съотношението между "да" и "не" е около 3:2 (62%:38%). Сред хората, които ще гласуват с "не", противниците на ядрената енергетика са почти двойно повече (60%) от привържениците на нови реактори в АЕЦ "Козлодуй" (29%).
Припомняме, всеки, който желае да участва в референдума, трябва да избере между отговор „Да“ или „Не“.
Този въпрос бе определен с гласуване от парламента на 24 октомври м.г. Тогава 106 депутати подкрепиха решението за произвеждане на референдум. Против бяха седем. В гласуването не участваха
"Коалиция за България" и ДПС, които оспориха промяната на въпроса.
След решението на народните представители президентът Росен Плевнелиев определи 27 януари 2013 г. за дата за произвеждане на първия национален референдум в демократичната история на страната.
До насрочването му се стигна след инициирана от БСП подписка за референдум по въпроса да се развива ли атомната енергетика в България чрез проекта „Белене“. Над 500 хил. граждани подкрепиха провеждането на референдум.
За да бъде признат резултатът от него в неделя, своя вот трябва да изразят поне толкова гласоподаватели, колкото на последните парламентарни избори – над 60%.
За последен път в България е имало национален референдум през 1971 г., когато е приета новата Конституция. Преди това, през 1946 г. референдум, чиято законност се оспорва, отхвърля монархията и
приема републиката като форма на управление у нас.