Евродирективата в застраховането ще засегне много от малките компании
Европейските политици постигнаха предварителна договореност, която ще стане основа за въвеждане на Solvency II. Предстои одобрението на договореността от всички страни в ЕС, преди окончателното
съгласуване на директивата.
Solvency II ще влезе в сила от 1 януари 2016 година. Новите правила задължават застрахователите да увеличат своя капитал и да подобрят стандартите си на отчетност.
Предстоящите разходи ще се отразят на печалбата на компаниите и ще доведат до увеличаване цените и намаляване на доходността при различните дългосрочни спестовни продукти в Европа, пише в. The Wall Street Journal.
Според Deloitte, миналата година 40-те най-големи застрахователя в Европа са фиксирали загуби за общо 4,9 млрд. евро, за да приведат показателите си в съответствие с новите изисквания на регулаторите.
Директивата Solvency II ще е за застрахователите това, което са базелските стандарти за банките. Тя изисква от компаниите да увеличат капитала си и да отчитат прецизно потенциалните последствия от волатилността на финансовите пазари.
Животозастрахователите имат дългосрочни задължения, които не всички от компаниите могат да изпълнят в случай на запазване ниските процентни ставки за дълъг период от време, коментират експерти.
Някои малки европейски компании, особено в взаимните застрахователи, вероятно ще пострадат най-много от въвеждането на Solvency II, прогнозира управляващият директор на застрахователния брокер Willis Re – Дейвид Симънс. Според него, тези компании ще отнесат наказания заради недостатъчната диверсификация на операциите. Те няма да могат да привлекат капитал и ще се сблъскат с недостига на ресурс за обезпечаване на по-сложната система на риск-мениджмънт и нововъведения в счетоводната отчетност, изисквани от директивата.
Еврокомисията първоначално искаше да въведе Solvency II като глобален стандарт за застраховането, но предложението не намери обществена подкрепа.