Според дипломатите отвъд спорадичните съвместни усилия на тези държави да блокират непопулярни мерки на ЕС, Варшава, Будапеща, Прага и Братислава имат малко общо помежду си и няма как да създадат устойчив блок срещу имигрантската политика
Натискът на Полша върху съдебната система и медиите напомни на методите, с които някога унгарският премиер Виктор Орбан започна да акумулира власт около себе си, и предизвика страхове в ЕС, че в страните от т.нар. Вишеградска четворка (Унгария, Полша, Чехия и Словакия) се създава антилиберална ос.
Според дипломатите обаче отвъд спорадичните съвместни усилия на тези държави да блокират непопулярни мерки на ЕС, Варшава, Будапеща, Прага и Братислава имат малко общо помежду си и няма как да създадат устойчив блок срещу имигрантската политика и либералните възгледи на Брюксел.
Страните се различават в отношението си към важни теми като връзките с Русия, отношенията с Германия, членството в еврозоната и мястото на религията в техните общества.
Почти 12 години след присъединяването си към ЕС, четирите държави нямат голям интерес да изглеждат като странен отряд от бивши съветски републики в очите на инвеститорите.
"Вишеград е надценен", обяснява високопоставен словашки дипломат. "За всяка една от тези държави отношенията с Германия са по-важни, отколкото между четирите членове на групата".
Словакия е единствената страна от четворката, въвела еврото.
Полша възприе най-твърдият подход към Русия след анексирането на полуостров Крим през 2014 г., докато Унгария задълбочава енергийното си сътрудничество с Москва, а Чехия и Словакия внимават да не станат обект на санкции от страна на ЕС.
Страховете, че популизмът и национализмът в Централна Европа са се увеличили, нараснаха миналата година, когато страните от Вишеград отказаха да се съобразят с плана на ЕК за квотите за мигранти. В крайна сметка отишлото си вече правителство във Варшава се съгласи да приеме мигранти на доброволен принцип.