Юристи изненадани от съдебно решение за обезщетение
Московският градски съд постанови застраховател по „Гражданска отговорност” да е длъжен да заплати цялата стойност на ремонта, дори ако автомобилът е поправен при официален дилър. При това, за отказ от заплащане по цените на дилъра, застрахователят трябва да бъде санкциониран с 50%-та глоба в полза на потребителя, съобщи asn-news.ru.
Според т. 12 от Закона за задължителната автомобилна застраховка, величината на подлежащото на вземане обезщетение се определя на база размера на разходите, необходими за привеждане на имуществото в това състояние, в което то е било преди настъпването на застрахователния случай, се казва в съдебното решение. Тук се включват и разходите за части, и разходите за труд, посочва съдът.
Решението на Московския градски съд идва като отговор на подадена жалба от застрахована в „РЕСО-Гарантия”, претърпяла ПТП. Жената се обърнала към застрахователя за получаване на обезщетение, но не била доволна от присъдения размер. Застрахователят отказал да доплати и потърпевшата се обърнала към съда. На първа инстанция съдът постановил, че искането за получаване на обезщетение без представяне на експертно мнение противоречи на Закона за задължителната автомобилна застраховка „Гражданска отговорност”.
Представените от потърпевшата документи, потвърждаващи ремонта на колата, не отразяват усреднените за този регион цени на автомобилните детайли и не могат да послужат като доказателство за размера на застрахователното обезщетение. Размерът на застрахователното обезщетение се определя на база независима експертиза, а не на сметките от автосервиза, постановил на първа инстанция съдът.
Но колегия на Московския градски съд отменила това решение.
Юристи определят последното решение като необичайно и предупреждават, че такава практика може да бъде използвана от недобросъвестни граждани за изнудване на застрахователите за по-голямо
обезщетение.