22 Ноември 2024, 18:54 Днес (0) | Вчера (5)

Твърде тих се оказа този Черен петък

28 Ноември 2022 15:30 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 28 ноември 2022, 11:51

Жадуващите за технологични придобивки очакват разпродажбите на Кибер-понеделника

Тазгодишният Черен петък се оказа доста по-тих от обичайното. Няма толкова много поръчки в електронните магазини, няма опашки по търговските центрове, няма шумни отчети за ръст в продажбите. Като че и самите оферти и мега-промоции са по-кротки от обикновено, пише TechNews.bg. Притихнал, без тълпи и навалица, доста умерен е Черният петък тази година заради инфлацията, свитите семейни бюджети, тревожността, пише Блумбърг в мащабен анализ на деня на големите намаления. Анализаторите се опитаха да проследят бума на продажбите, но той е видимо по-слаб от очакваното.
Онлайн продажбите все още не са достигнали обемите, които бяха прогнозирани за Черния петък в последно време. Всъщност очакванията на пазара бяха за около 1% увеличение спрямо предходната година. Ако този скромен ръст не е постигнат, това би било доста разочароващ резултат на фона на доста по-големите проценти инфлация, пишат финансовите анализатори. А това на свой ред би значело, че търговците губят твърдата земя под краката си.
Като умерени определи продажбите и Salesforce. Предпазливостта на потребителите се дължи на високата инфлация, по-висока от десетилетия насам, казва Роб Гарф, вицепрезидент за сектора продажби на дребно в компанията. "Хората просто купуват по-малко продукти, защото парите им не стигат толкова далеч, колкото преди", коментира той пред Блумбърг.
Тъй като растящите цени на горивата и хранителните стоки карат много потребители да бъдат по-предпазливи в разходите, те търсят големи отстъпки. Търговците, от своя страна, не могат да си позволят кой знае колко намаления заради повишените разходи.
И офлайн продажбите не бяха въодушевяващи. Видно е – няма ги кадрите с навалица пред магазините в търговските центрове, няма ги шумните тълпи и опашките, извиващи се от рано заранта. В моловете в големите градове пазаруващите бяха колкото обичайното по това време.
На някои места, където все пак има струпване на хора, това се дължи на липсата на достатъчно работници в магазините. Недостигът на работна ръка тормози много търговски вериги. Някои дори съкратиха часовете на работното си време.
Експертите очакват, че равносметката за тазгодишния Черен петък ще е за "плоски" продажби, тоест на нива като миналата година. "Черният петък поставя началото на празничния сезон за пазаруване, който вероятно ще доведе до скромен или плосък ръст на годишните продажби", коментира Мелиса Минкоу, директор стратегия за търговия на дребно в дигиталната консултантска компания CI&T. "Това все пак е победа", казва тя.
Стръмните намаления в Черния петък обаче е много вероятно да намалят маржовете на компаниите. "Печалбите няма да бъдат на нивата, на които търговците на дребно искат", смята Минкоу. Това е отчасти защото фирмите не смогват "да прехвърлят всички инфлационни разходи върху потребителите".
За технологичния бранш все още има надежда, обаче. Хората, които искат да купят технологични подаръци и джаджи, чакат не само Черния петък, но и т.нар. Кибер-понеделник, когато офертите са за намаления, достигащи третина от цената.
"Клиентът, чувствителен към цените, иска да максимизира стойността. Хората почти нямат възможност да направят това, когато става въпрос за цените на бензина, цените на храните или пътуванията", казва Вивек Пандя, водещ анализатор в Adobe Digital Insights. "Много потребители вярват, че ще получат най-добрите отстъпки по време на Кибер-седмицата и сега ще видим как ще се възползват от това".
Все пак отстъпките надали ще са колосални. Търговците на дребно знаят, че потребителите са финансово ограничени. Намаления, толкова големи като тези, които се рекламираха на Черния петък, ще са рядкост през декември, според Пандя. Това ще направи пазаруването "по-малко привлекателно за определени потребители", смята анализаторът.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 22 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8580
GBP 2.4796 2.4887 2.3487
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив