04 Май 2024, 13:42 Днес (0) | Вчера (0)

Токът може да поскъпне, ако паднат цените за износ

28 Октомври 2016 09:21 в. Сега по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 28 октомври 2016, 09:22

Облекчаването на експорта ще има пагубен ефект върху индустрията

Преди година стотици фирми протестираха заради поскъпването на тока за бизнеса. Сега индустрията отново е нащрек - този път заради идеята за отпадането на цената за износ, пише в. "Сега". В българската енергетика може да се отвори нова дупка от над 100 млн. лв. годишно, а цената за всички потребители в страната да се увеличи с 3.3 лв. за мегаватчас. Това прогнозират големите консуматори на ток, ако идеята за намаляване на мрежовите цени при износа на ток бъде приета от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Това се казва в позиция на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) и Българската камара на химическата промишленост (БКХП). Вчера те бяха подкрепени и от работодателите от АИКБ, БСК и КРИБ.

Подобна идея бе обсъждана преди дни в рамките на среща между синдикати и работодатели, които коментираха развитието на въгледобива с експерти от министерството на енергетиката. Отделен въпрос е, че с намаляването на цената ще пострадат и финансите на Електроенергийния системен оператор - част от приходите от таксите за износ отиват в неговия бюджет.

Предложението се коментира периодично, но до момента реално не е срещнало подкрепа. Целта, според един от неговите застъпници - бившият ляв министър на икономиката Драгомир Стойнев, е, че така ще се отпуши износът на ток, а ефектът ще се отрази положително най-вече на мините.

Според индустрията обаче такава мярка би била вредна и непазарна. Така големият бизнес ще субсидира отново износа на електроенергия за съседни страни. И в момента индустрията плаща за експорта на ток, тъй като той е освободен от таксата "задължение към обществото", предупреждават предприятия и работодатели. Те вече са изпратили писмо до ресорния министър Теменужка Петкова. В него изтъкват, че многократно са настоявали за прекратяването на кръстосаното субсидиране на различните потребители в страната.

"Една такава мярка ще насочи кръстосаното субсидиране на електроенергията към нашите конкуренти в съседни страни и това ще има пагубен ефект върху българската икономика", заявяват големите предприятия. Те подчертават, че секторът все още не е реформиран и отказват да поемат допълнителна тежест в цената. Пред в. "Сега" шефът на БФИЕК Константин Стаменов коментира, че "ако махнеш цените за износ, ще изнасяш евтин ток и ще стимулираш икономиката на съседните държави. В същото време за нас ще остане скъпият ток, както се е случвало много пъти, включително и в момента. Ние купуваме по-скъп ток, отколкото този, който се изнася. Само че какъв е смисълът да продаваш евтино навън, ако близо половината от този ток си произвел с вносни енергоносители", пита Стаменов.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 03 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8282
GBP 2.4796 2.4887 2.2865
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив