Проектът се осъществява по оперативна програма "Регионално развитие" и ще струва общо 2 399 040 лв.
След шест месеца трябва да заработи система за автоматизирано събиране на данните за трафика по второкласните и третокласните пътища у нас. Проектът се осъществява по оперативна програма "Регионално развитие" и ще струва общо 2 399 040 лв. Той беше представен днес от ръководството на Агенция "Пътна инфраструктура" и фирмата изпълнител на проекта "Телелинк" ЕАД.
Автоматичното преброяване ще става чрез 120 записващи устройства, монтирани на ключови места, които представляват комбинация от камери за разпознаване на регистрационни номера и индуктивни рамки, разположени в пътната настилка. "Камерите ще разпознават анонимно до сървъра на АПИ, индуктивните рамки ще дават информация за посока и интензивност по всички пътни линии", обясни Мирослав Ценов, ръководител на проекта от АПИ.
Устройствата ще работят денонощно, без почивен ден. Информацията ще се изпраща директно до сървърите и така по всяко време ще има картина за пътната обстановка по определени маршрути, обясниха специалистите. Това ще позволи в бъдеще да се правят и прогнози за трафика, когато се натрупа достатъчно статистика, също и да се преценява целесъобразността на извършваните ремонти.
Досегашният метод - на ръчно преброяване - няма да отпадне, обясни инж. Доброслав Симеонов, началник на отдел в Централния институт за пътни технологии, национални и европейски норми и стандарти. Той се използва в продължение на 60 години и е най-ефективния метод, който сме използвали, заяви той. Всички опити за автоматизирано преброяване до този момент са били неуспешни или нерентабилни, допълни инженерът.