02 Януари 2025, 21:22 Днес (0) | Вчера (1)

Три от четири домакинства не могат да покрият извънреден разход

28 Юни 2017 15:45 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 28 юни 2017, 13:51

28% от нито спестяват, нито имат сключена застраховка "Живот"

Три от четири домакинства не могат да покрият извънреден разход, показва представително проучване, инициирано от JA България и MetLife България. Проучването проверява финансовата уязвимост на домакинствата в нашата страна. Оказва се, че тя е чувствително по-висока спрямо Европа – 3 от 4 български домакинства са финансово уязвими, докато в Европа този дял е с 33% по-нисък. 

Какво още сочат данните? 64% от домакинствата у нас не спестяват; 38% не съставят бюджет по никакъв повод – нито за периоди, нито за определени събития; 76%не могат да покрият непредвиден разход от 1500 лв. в рамките на 30 дни; 81% не могат да покрият непредвиден разход от 2000 лв. в рамките на 30 дни. Едва едно от пет домакинства или 21% биха използвали личните си разполагаеми средства и краткосрочни спестявания, за да погасят извънреден разход.

88% считат, че намаление от 10% в доходите им ще се отрази чувствително на бюджета им; 35% заявяват, че има финансово зависими от тях лица, но 28% от тях нито спестяват, нито имат сключена застраховка "Живот".
83% от анкетираните не използват интернет банкиране; 28% от домакинствата не се информират за финансови въпроси, а 32% разчитат на информация от близки и познати вместо от финансови специалисти (15%)

Само едно от десет домакинства би подходило предприемчиво, като инициира допълнителна работа или стартиране на собствена дейност, за да потърси допълнителен източник на доход.

"Високата финансова уязвимост в България се дължи най-вече на ниските доходи, липсата на краткосрочни спестявания и ниското ниво на финансова грамотност. Проблемът с финансовата грамотност е още по-сериозен, тъй като домакинствата имат изключително погрешна самооценка за нивото ѝ – 2/3 определят финансовата си грамотност като средна или висока. В същото време българските домакинства масово не използват нито методи за предпазване и контрол на паричните им средства като картови разплащания, нито дори базови инструменти за финансово планиране и контрол като бюджетиране и интернет банкиране", коментира Джеймс Йоловски, директор Програми за финансова грамотност в JA България.

В световен план са се утвърдили различни фактори, които влияят върху финансовата уязвимост – например равнището на доходите, притежаваните ликвидни и неликвидни активи, нивото на финансовата грамотност и степента на задлъжнялост. Забележителна е и ниската степен на инициативност на българите – едва един от десет би потърсил допълнителни доходи, за да покрие извънреден разход, докато в САЩ например така би постъпил всеки четвърти.

"Високата финансова уязвимост в съчетание с подчертано надценяване на финансовата грамотност е покана за проблем в личните финанси на българските домакинства. Съдейки по практиката ни в животозастраховането, въпросът не е "Дали?", а по-скоро "Кога?" непредвиденият разход ще се стовари върху уязвимите 74% от домакинствата. Проучването ясно очертава проблем, чийто решения тепърва следва да се изолират и приложат", коментира Иван Бешев, мениджър в отдел "Обслужване на клиенти" на Метлайф.

Националното представително проучване е проведено сред 1000 души в периода април – юни 2017 г.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 02 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8826
GBP 2.4796 2.4887 2.3587
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив