Защитници на виртуалната валута виждат в това опит да бъде задушена
В САЩ стартира дело за пране на пари с виртуалната валута Биткойн. Паскал Рейд беше арестуван от полицията на Маями през февруари преди да трансформира открадната сума пари в легални разплащателни средства.
На Рейд са повдигнати обвинения, че е предложил да изпере източени от банкови карти пари, като ги трансформира в Биткойни. Той е заловен в хотелска стая в момент, когато получава чанта с 30 хил. долара. Случаят отключи дебат за това колко надеждна е виртуалната система Биткойн и как и от кого трябва да се контролира. Прокуратурата във Флорида е на мнение, че подобни операции могат да направят парите абсолютно непроследими.
Случаят на Рейд е първият от подобен характер, в който се използва виртуалната валута Биткойн. Някои експерти смятат, че че резултатът от делото зависи от това как съдът ще реши да определи Биткойн, и точно кой от съществуващите закони за пране на пари е нарушен.
Ако се приеме, че това не е паричен инструмент, то цялото пране на пари ще се насочи натам, предупреждават юристи.
В същото време Комисията по приходите определи Биткойн като собственост, а не като валута. Защитникът на Рейд смята, че делото е повече за това какво е Биткойн, отколкото срещу клиента му.
Само месец преди ареста на Рейд беше арестуван и създателят на цифровата валута Чарли Шрем. Американските правоохранителни органи го обвиниха в причастност към пране на пари през незаконния сайт Silk Road на стойност над 1 млн. долара.
През декември 2013 г. Китайската народна банка забрани на финансовите институции да провеждат каквито и да е операции с биткойн заради повишените рискове, включително възможност за пране на пари и легализиране на средства, придобити от престъпна дейсност. През януари 2014 г. Централната банка на Русия също определи операциите в биткойн като съмнителни.