Ако всички я прилагат, ще е ефективна, убедени са застрахователи. Има обаче и противници на задължителния характер
Вероятно през лятото у нас ще започне да действа системата "бонус-малус" при определяне цената на автомобилната застраховка "Гражданска отговорност" - това обяви пред Bulgaria On Air изпълнителният директор на застрахователно дружество "Армеец" Цветанка Крумова. За да действа ефективно системата обаче, всички застрахователи трябва да я прилагат, подчерта Крумова и посочи нуждата от нормативна база, която да регулира именно това.
Цените на застраховката ще продължават да се покачват, тъй като изостават от средните за Европа, коментира още Крумова. Тя обаче уточни, че повишението ще бъде плавно заради голямата конкуренция на пазара. Целта е да не се получава драстична разлика в цените на различните компании заради ефективните мерки, предприети в тази насока от регулаторите.
Повечето застрахователи споделят убеждението, че ако всички прилагат системата, ще е ефективна. Има обаче и противници на задължителния характер на "бонус-малус"-а.
Пред ИНСМАРКЕТ Юрий Тодоров, председател на Асоциацията за застрахователна сигурност, изрази съмнение че системата ще проработи и посочи, че до момента пред бранша не са предложени за обсъждане нито критериите, нито начинът на оценяване, нито пък има предварителен проект на такава система. "По всеки един от тези въпроси трябва да работи екип, да предложи и да отстоява своето виждане. Това трябва да се обсъди на широк форум. Да се вземат становища и на обществени организации, на потребители и на обществеността, дори не само на самите застрахователи", подчерта Тодоров.
Един от спорните моменти е как ще бъдат тълкувани леките ПТП-та, които се обявяват с двустранни протоколи, каза Тодоров. "Сега двустранният протокол е само констатация на едно събитие; нещо като служебна бележка, регистрираща настъпването на събитие. В него обаче изрично пише: "Не служи за признаване на вината" . Дори не нося административна отговорност – нито глоба, нито ми се отнемат точки. Така е преценил законодателят, държавата и нейните контролни органи. Излиза, че от една страна държавата ми казва "ти не си виновен", а от друга "виновен си"", разсъждава застрахователният експерт.
Тодоров е против и друга застрахователна идея – системата "бонус-малус" да бъде въведена като задължителна. "Не знам друга държава, където "бонус - малус" системата да е вкарана задължително със закон. Ние ще сме първата, както сме и първата, която издава полици по ГО задължително от една система. Впрочем бонус – малусът ще е " надграден" в същата."
"Пита се къде отиде Законът за конкуренцията. Къде е свободния пазар? Защо една застрахователна компания, която е чуждестранна и има свои бонус системи, използвани в практиката си в други страни, да не може да използва тях в България. Не стига, че застраховката ГО е задължителна, ами сега и системата бонус – малус е задължителна. При това еднаква за всички застрахователи. Не е ли това пълно нарушение на пазарния принцип в цял един икономически бранш от страна на държавата? Не е ли това нарушение на правото на всеки застраховател, свободно да определя цената си на този пазар, като се опитва да наложи собствена пазарна политика? А къде са правата на потребителите? Как аз ще мога да се защитя от своеволието на застрахователя? Как ще доказвам, че не трябва да платя толкова при положение, че това се вкара със закон?" Задължителният характер е опасен прецедент и посегателство срещу свободния икономически пазар, категоричен е Тодоров.