Френски икономист критикува положението в Турция за проблеми, като пропаст между бедни и богати, укриване на данъци и отсъствие на финансова прозрачност
Такива проблеми са характерни за страни като Турция, Бразилия и Китай, е оценката на френския икономист Томас Пикети, направена в писмено интервю пред в. "Хюриет", цитирано от БТА.
"След като Турция има повече милиардери от Япония, това е стряскащо", смята авторът на бестселъра "Капиталът на XXI век", който е с обем от 700 страници. В труда е проследено битието на пропастта между бедни и богати през столетията.
"Като всички развиващи се страни Турция се нуждае от сериозни инвестиции в образованието и уменията, което пък изисква адекватно финансиране и данъчни приходи. Турция също така се нуждае от повече прозрачност в области като благосъстояние и доходи. Средната класа и бедните няма да се съгласят да плащат обществени разходи ако чувстват, че богатите плащат по-малко, отколкото са длъжни", добавя Пикети.
Според него финансовата справедливост е ключов компонент за успешна стратегия за развитиеа. В Турция само една компания е в световния списък Форчън 500, но в списъка на милиардерите на "Форбс" има 44 турски представители – повече, отколкото в Япония. Според скорошно проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ Турция е на трето място в света след Чили и Мексико по лоши равнища на неравенството по доходи. След тях се нареждат САЩ, Израел, Португалия, Великобритания, Испания, Гърция и Япония.
За Пикети всички жители на земята имат да решават един и същ основен проблем: ако обществеността не е убедена, че глобализацията може да дойде заедно с финансова и социална справедливост, тогава увеличаващ се брой части от обществото ще бъдат изкушавани от националистични решения.
Томас Пикети пристига в Истанбул на 19 ноември и ще участва в конференция в университета Галатасарай.