23 Януари 2025, 11:36 Днес (0) | Вчера (0)

Търсят собствениците на 260 язовира

07 Ноември 2014 16:31 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 7 ноември 2014, 16:01
Под лиценза на creativecommons

Реформата във водния сектор се бави над 15 години

Пороите, които удавиха страната тази година, наложиха спешна проверка на водоемите у нас. Оказва се, че голяма част от язовирите са с неясна собственост. Последната справка на четирите басейнови дирекции показа, че не може да се установи чии са над 260 язовира у нас. 

Данните за тези водоеми са предоставени на МВР и компетентните институции, а службите по кадастър и общинските звена по устройство на територията трябва да установят собствениците на въпросните водоеми.

"За нас е изключително странно да има язовири с неизяснена собственост. Ще ви задам въпрос – във вашия апартамент може ли в хола да построи някой тоалетна и вие да кажете – тази тоалетна не е моя”, коментира в Пловдив началникът на дирекция "Управление на водите” в екоминистерството Асен Личев. Той уточни, че всеки от тези язовири е разположен върху терен, който е публично-общинска или публично-държавна собственост.

Личев подчерта, че реформата във водния сектор се бави вече над 15 години, а главата за защита от вредно действие в Закона за водите е декларативна и лозунгова, защото не е обезпечена нито финансово, нито кадрово. В приетата от Народното събрание стратегия е предвидено създаването на държавно предприятие на базата на "Напоителни системи”, каза още той.

По думите на Личев задачата на това предприятие ще бъде да поеме почистването на руслата на реките от извора до делтата, тъй като те са публична държавна собственост. То ще трябва да стопанисва язовирите, чиято собственост е неизяснена. Личев бе категоричен, че е нужна реформа в сектора, без която е невъзможно ситуацията да се промени.

Той цитира като причина за наводненията поройните дъждове и незаконното строителство. По думите му то е довело до наводнението във варненския кв. "Аспарухово”. За потопа в Мизия пък са допринесли неподходящата и остаряла система за защита от бедствия и неизпълнението на Закона за водите от всичките кметове.

"Никой не е предупредил басейновата дирекция в Плевен има ли висока вълна, която да идва от някакъв язовир”, каза Личев. Той допълни, че според съвременните изисквания реките трябва да се разливат в руслата си, а само в урбанизираните територии да има защитни диги за населението.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 22 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8884
GBP 2.4796 2.4887 2.3131
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив