В България определено има разлики между заплащането на висококвалифициран и на нискоквалифициран труд
Пример за това е обява, в която се търси лекар, на който се предлага заплата от 680 лева. В същото време друга обява дава заплата на сервитьорка от 1500 лева.
"Става въпрос за цена на труд и в това отношение в България е пълна анархия. Опитахме се заедно със социалните партньори да поправим до някъде тази грешка, като започнахме от 2002 г. да договаряме минимални осигурителни прагове, които включват и заплащането”, коментира казуса финансовият експерт Мика Зайкова пред Нова телевизия.
"Понякога самите компании, които търсят работна ръка, си правят експерименти. За съжаление една сервитьорка няма да получи 1500 лева, въпреки че е обявено така. Това са трикове, за да се провери пазара”, заяви от своя страна Иван Нейков, бивш министър на труда и социалната политика.
"Големият проблем е, че в България квалификацията, която притежаваш, не влияе върху цената на труда. Това е необяснимо, след като всички знаят какво трябва да се направи. Единственото стопиране на процеса идва от Министерството на финансите с вечния принцип "няма пари”, на мнение е Нейков.