Украинското правителството започва днес преговори с частните кредитори за разсрочване на част от задълженията си, съобщи БНР
Провал в усилията за преструктуриране на държавния дълг е сред най-големите рискове пред 4-годишната спасителна програма за Украйна, договорена вече с Международния валутен фонд, наред с риска от повторно избухване на конфликта в Донбас.
Вчера Националната банка на Украйна (НБУ) обяви, че е готова да засили капиталовия контрол при влошаване на ситуацията на валутния пазар. Това се посочва в писмо, изпратено от Киев до Международния валутен фонд (МВФ), предаде Ройтерс, цитиран от БТА.
Готови сме временно да засилим административните мерки до необходимата степен, ако се появи опасност от неблагоприятно развитие, а финансовата стабилност и условията на валутния пазар се влошат, се посочва в писмото.
До 15 май НБУ ще подготви план за премахване на действащите контролни мерки, включително ограниченията върху валутните курсове, ако пазарът се стабилизира.
В писмото се посочва също така, че Украйна си поставя за цел до 2018 г. да намали бюджетния си дефицит до 2,6 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) спрямо 4,6 процента от БВП през 2014 година.
Според доклад на МВФ Украйна е изправена през изключително голям недостиг на средства, равняващ се на 40 млрд. долара или 32 процента от БВП за 2014 година. Фондът обаче очаква, че златно-валутните резерви на страната постепенно ще се възстановят благодарение на международната помощна програма, отбелязва ТАСС.
Ситуацията в Украйна в средносрочна перспектива ще се подобри, прогнозират експертите на МВФ. Очаква се темпът на растеж на БВП да се възстанови до 2 процента през 2016 г. и да се ускори до 4 процента в средносрочен план.