Задължават застрахователите да влязат в екопул
Застрахователните компании в Украйна няма да имат право да предлагат задължително застраховане на рисковете от увреда на околната среда, ако не членуват в Екологичен пул. Нормата, според в. „Коммерсант-Украина”, е предложена от Министерството на екологията и природните ресурси на Украйна и е регламентирана в законопроекта за промени на някои регулации в сферата на екологичното застраховане.
Екоавариите често прерастват в широкомащабни катастрофи, които могат да доведат до загуби за стотици милиони гривни. Нито една застрахователна група не е в състояние самостоятелно да покрие щетите, нанесени на околната среда, затова се предвижда създаването на такъв застрахователен пул. Той ще разработва стандартни застрахователни продукти, ще изготвя екоекспертизи и актюерски разчети, ще води централизиран регистър на екозастраховането, ще презастрахова рисковете и ще изплаща обезщетения от фонда, формиран от участниците на този пазар, при възникването на извънредни ситуации.
Размерът на отчисленията във фонда за покриване на катастрофичните рискове ще бъде определен от координационен съвет към пула, но няма да превишава 5% от размера на премиите. Други 30% от премията по този вид застраховане ще постъпват в Държавния фонд за опазване на околната среда.
Още на 28 април 2010 г. шест компании — „Аска”, „Брокбизнес”, „Ильичевское”, „ПРОСТО-страхование”, Украинская пожарно-страховая компания (УПСК) и „УНИКА” — проведоха учредително събрание на Екологичния застрахователен пул и утвърдиха устав на организацията. През 2010 г. по застраховане на отговорността за нанасяне на вреда на опасни товари и опасни обекти, са сключени 7726 договора и са събрани премии в размер на 50,3 млн. гривни. През същата година застрахователите изплащат обезщетения само по два случая – на обща стойност 246 хил. гривни. За 9-те месеца на 2011 г. застрахователите са събрали 28,5 млн. гривни (по 6358 договора), а са изплатили 156 хил. гривни по един случай.
За да може пазарът на екозастраховките да се развие, компаниите съветват преразглеждане на тарифите, защото към момента максималната отговорност за превоза на опасни товари е в размер на 1,7 хил. гривни.