Проверката е извършена в 13 здравни заведения от цялата страна
Одити в 13 здравни заведения от цялата страна, извършени в периода януари 2013 г. - юни 2014 год., сочат, че по-голямата част от обявените обществени поръчки са били неоснователни или въобще не са били провеждани обществени поръчки там, където по закон е било задължително да бъдат проведени. Това каза пред журналисти Бойко Великов, директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, цитирайки данни от доклад, изготвен от центъра, чиято цел е да се изготвят предложения, противодействащи на корупционните практики, предаде БТА.
Неоснователните обществени поръчки са за лекарства на стойност близо 59 млн.лв. Великов уточни, че неоснователна обществена поръчка означава, че лечебното заведение не е имало нужда от тези лекарства.
В доклада се предлага да се извършват централизирани търгове за доставка на лекарства, тъй като възможността за контрол е много по-голяма, допълни Великов. По думите му процедурите по закон трябва да бъдат такива, че да не се допуска забавяне в снабдяването с лекарства на лечебните заведения.
Трябва да се въведат електронни обществени поръчки, тъй като те дават възможности за ограничаване на корупционните практики, каза още Великов. И сега има регистър на обществените поръчки, но понякога се оказва твърде трудно да се намери цялата информация, свързана с определени обществени поръчки, посочи Великов и даде за пример поръчките, свързани с инвестиционната програма "Растеж и развитие".