26 Декември 2024, 21:03 Днес (0) | Вчера (0)

Училища маскират пари за ученически застраховки като дарения

08 Декември 2016 09:05 в. Монитор по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 8 декември 2016, 09:16

В столичните детски градини също карат родителите да застраховат децата си

Пари за медицински застраховки, маскирани като дарения, се събират от родители на ученици. В същото време училищата взимат процент от средствата по сключените полици под формата на дарение, показа проверка на агенция "Монитор". От Министерството на образованието и науката бяха категорични, че медицинските застраховки не са задължителни, макар да имат препоръчителен характер. В същото време обаче в едно от големите столични школа тази услуга е представена като задължителна и под формата на дарение за школото.

Там всяка година се събират по 20 лева спонсорства, като се оказва, че пет от тях са за сключване на застраховка, която изрично казват, че е задължителна, за да парират въпросите на родителите. Избор на застраховател дори не се предоставя, оплака се майка на гимназистка. От просветното ведомство признаха неофициално, че подобна практика има и в други училища.

"Монитор" научи, че в офертите от застрахователите към директорите се предлага отстъпка. Парите от нея не влизат директно в джоба на директора, а отиват за училището. Колкото повече са застрахованите деца, толкова по-голям е и процентът. Така например ако въпросната отстъпка е 10% и застраховката е около 5 лв. в училище с 600 ученици, в школото влизат 300 лв. от сключените полици.

От Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) обясниха за "Монитор", че не биха могли да предоставят данни за броя застраховани ученици, тъй като тези полици се причисляват към т.нар. застраховка "Злополука".

Застрахователните дружества пък отказвали да споделят колко ученици са застраховали, защото това би нарушило конкуренцията помежду им. Според асоциацията тези застраховки са валидни както на територията на учебните заведения, така и извън тях и покрива събития, настъпили със застрахованите деца и техните учители. Застрахователното обезщетение пък обичайно се изплаща в 15-дневен срок, след като бъдат представени всички документи за удостоверяване на застрахователното събитие.
Родители във Велико Търново пък споделиха, че застраховки най-често правели обикновено там, където майките или татковците на някои от децата работят в такива компания.

В столичните детски градини също карат родителите да застраховат децата си. Нещо повече - зам.-кметът по образование д-р Тодор Чобанов е спуснал с писмо указания до директорите "да предприемат действия за сключване на групова застраховка "Злополука”. По този начин задължават родителите писмено да откажат полици за хлапетата, в случай че не искат да използват услугата.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив