01 Януари 2025, 05:05 Днес (0) | Вчера (1)

Фермери искат да се разшири защитата срещу градушки

08 Август 2014 08:54 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 8 август 2014, 09:02
Под лиценза на creativecommons

От Националния съюз на градинарите искат превенцията да тръгва месец по-рано

Служебното правителство, а и избраният нов кабинет след изборите на 5 октомври бързо трябва да вземат мерки и да увеличат площта, на която Изпълнителната агенция "Борба с градушките" предпазва посеви и плодни градини. Около искането за по-широк щит срещу градушките се обединиха фермери от Националната асоциация на зърнопроизводителите, Националния градинарски съюз и още редица браншови организации, съобщава в днешния си брой в. 24 часа.

"Нашата асоциация бе доста критична като цяло към правителството, но трябва да признаем, че агенцията за борба с градушките свърши доста работа и то в доста тежка година по отношение на валежите”, посочи Ангел Вукодинов, зам.-председател на асоциацията на зърнопроизводителите.

В момента агенцията има възможност да гърми по обаци покриващи 17 млн. дка земя. Това е близо 50% от субсидираните от ЕС 38 млн. декара земи у нас. Тези ниви са разположени в Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен.

Зърнопроизводителите споделят още, че са останали изненадани, когато агенцията се обърнала към тях и ги помолила да влязат в ролята на нейни посредници между Министерския съвет и министерството на земеделието и дружно да поискат повече средства за ракети и оттам за защита на нивите.

"Подкрепяхме и настоявахме правителството "Орешарски” да отпусне 12 млн. лв., с които постепенно да се увеличи защитата с нови 3 млн. дка. Надяваме се скоро подобно решение да бъде взето”, добави още Ангел Вукодинов.

Как борим градоносните облаци

Нестабилна климатична обстановка и атмосферни процеси още през март и април сюрпризираха страната с нетипични като интензивност и сила валежи от градушки. Същевременно заради топлото време вече редица земеделски култури се бяха развили преждевременно. Всичко това наложи активният сезон по защита от градушки да бъде открит доста по-рано в сравнение с предходните години. Стартът му бе даден на 30 април.

Като цяло във времето от 30 април до 30 юли са проведени 260 въздествия, като са отстреляни 1494 градоопасни облака. За целта са изстреляни малко над 13 000 противоградови ракети. За сравнение за целия активен сезон 2013 са изстреляни 5100 ракети, а за сезон 2012 година - 2800.

В страната ни е възприет методът на доставяне на реагент - изкуствени ледообразуващи ядра (АgJ) в облака чрез ракети.

Превенцията да тръгва месец по-рано

Българската агенция за борба с градушките със сигурност всяка година спасява продукция за десетки милиона лева, но за да се повиши ефективността от дейността й от Националния съюз на градинарите в България предлагат битката с градушките да стартира по-рано.

"Всяка година агенцията започва борба с градоносните облаци от 15 май. В предходни години този срок бе оптимален, но в последните години покрай климатичните изменения градушки започнаха да падат и през април. Затова предлагаме агенцията за борба с градушките да стартира превантивната си дейност от 15 април, т.е. месец по-рано", обясни Слави Трифонов, шеф на Националния съюз на градинарите в България. Конкретно за тази година той посочи, че има доста градини с праскови, ударени от градушки. Някои са на територии, които агенцията не покрива.

Предложение: Фонд "Резервен" за още ракети

От Националния съюз на градинарите имат предложение за създаване на фонд "Резервен”, в който пари да заделят Държавен фонд "Земеделие” и Асоциациите на производителите.
Така би се генерирал допълнителен ресурс, чрез който да се закупуват ракети за отстрелване на градоносните облаци.
От съюза на градинарите припомнят още, че държавата изплаща компенсации само, ако са унищонени на 100% плодовете от градушката.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 31 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8726
GBP 2.4796 2.4887 2.3578
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив