Очаква се тази тенденция да продължава през годината заедно с изравняването на лихвите по заемите в евро и в лева
През 2012 г. все повече се теглят жилищни кредити в местна валута. За месец юни над 30% от изтеглените кредити са били в лева, отчитат от компанията Форос. Очаква се тази тенденция да продължава през годината заедно с изравняването на лихвите по заемите в евро и в лева.
През някои месеци на първото полугодие на 2012г. се наблюдават дори по-ниски лихви по левовите заеми– за месец май 2012г. средният лихвен процент по новоотпуснатите кредитите в лева е 7.43%, а в евро- 7.54%.
През първата половина на 2012г. най-предпочитани са ипотечните кредити с фиксирана лихва, тъй като те гарантират известна сигурност на кредитополучателя, която е ключов елемент на фона на страха от вече отминаващата криза. Фиксираните лихви са важни предимно за младите хора, които влагат по-голямата част, или дори всичките си спестявания за покупка на жилище.
Най-популярни и през тази година остават ипотечните кредити между 10 и 30 хил. евро с период на погасяване от 16 до 20 години. Средните лихвени проценти по новоотпуснати жилищни кредити в евро за месец май спрямо предходния бележат спад от 0.11 базисни пункта, а на годишна база – с 0.59, отчитат още от компанията. При левовите заеми спадът е съответно от 0.41 и 1.49 процентни пукта. Средните лихвени проценти по всички отпуснати жилищни кредити в евро за месец май спрямо април 2012 г. намаляват с 0.02 базисни пункта, а кредитите в местна валута - с 0.04. На годишна база спадът в евровите и левовите заеми е съответно с 0.20 и 0.15 процентни пункта.
През 2012 г. се забелязва активизиране на закупуването на жилищни имоти с кредит, като делът на самоучастие е в порядъка на 26-27%. Въпреки това остава голям, и дори нараства, процентът на клиентите, които все още предпочитат да заплащат изцяло в брой – приблизително около 65%. Причините са свързани с трудната икономическа обстановка, несигурността на работното място, високата безработица и страхът от такава, и дори инфлацията и страхът, че спестяванията „ще се стопят”, обясняват от Форос.