Стачки и демонстрации се организират от Белгия до Кипър и Франция, обобщава Ройтерс
Най-лошото от кризата на суверенните дългове в Европа може и да е отминало от гледна точка на финансови сътресения, но сега регионът е изправен пред социална криза, заради която има опасност
Европейският съюз и неговият проект за единна валута се разпаднат.
Това отбелязва Ройтерс по повод организираната тази седмица от британската агенция конференция на високо равнище, цитиран от БТА.
Политически и икономически анализатори, произнесли се на този форум, посветен на еврозоната, заявиха, че септемврийското решение на Европейската централна банка (ЕЦБ) да изкупува държавни облигации в неограничен размер подкрепя усилията за справяне с някои аспекти на кризата, но не прави нищо, за да предотврати задълбочаващия се социален конфликт. Най-пресният случай на засилващите се народни вълнения се прояви при резултатите от изборите в Италия, където гласоподавателите непреодолимо отхвърлиха програмите за икономии, подкрепяни от премиера в оставка Марио Монти и от ЕС.
Подобни проблеми са актуални и в Испания и Гърция, където безработицата сред младежите е 50 процента и хората за изправени пред "загубено поколение" на незаетост и безпомощност, отбелязва агенцията. Португалия и до известна степен Ирландия са в подобно затруднено положение. Стачки и демонстрации се организират от Белгия до Кипър и Франция, обобщава Ройтерс.
През последния месец и в България също избухнаха масови протести. Първоначално те избухнаха по повод нереалните сметки за ток и бяха насочени срещу ЕРП, но много бързо преминаха в протести срещу бедността и мизерията. В резултат на тях падна и правителството, което не се бе случвало от 16 г.