На година у нас завършват близо 900 лекари, а държавата покрива специализацията едва на стотина от тях
Репортаж на Би Би Си от миналата седмица разказа, че почти всички завършили медицина в България, възнамеряват да работят в Англия. На година от страната емигрират близо 1000 медици.
Почти всички лекари, дипломирали се през 2012 г., живеят извън България. Доктор Христина Миткова също е от този випуск, от месец работи в Швейцария, съобщава bTV. Заплатата и като начинаещ лекар е близо 4 000 франка.
"Моето заплащане като лекар, който е започнал, току-що завършил университет, е малко под средното ниво на заплата в Швейцария. Това обаче не означава, че не можеш да си позволиш да живееш абсолютно нормално”, признава тя.
Александър Герасимов е състудент на Христина, останал в България. Възнаграждението му като лекар в столичната Онкологична болница е 800 лева. "Повечето колеги от моята група са емигрирали. Стартовата заплата е 3000 евро на месец”, казва младият лекар и признава, че също обмисля да емигрира.
На година у нас завършват близо 900 лекари. Държавата покрива специализацията едва на стотина от тях. Всички останали, които искат да специализират, трябва да плащат по 200 лева на месец на болницата, в която се обучават. "Специализиращите лекари получават средно две минимални работни заплати. Има случаи на забавяни заплати на специализиращи лекари. Има и специализиращи лекари, които не получават и тези 500 лева”, признава преподавателят д-р Александър Оскар.
За да преживяват, почти всички млади специализанти в България работят на две, а понякога и на три места. "Имал съм студенти, които са работили като сервитьори, шофьори на такси, всичко, за да могат да свързват двата края”, обяснява д-р Оскар, който признава, че всъщност специализацията се превръща в хоби за много от младите лекари в България.
Геновева Алексиева, която е завършила в Германия, споделя, че лекарската специализация там е безплатна. "Получаваш възнаграждения и то доста добри, с които можеш да живееш нормално. Тоест, ти си вече част от обществото - даваш и вземаш от него”, подчертава младата лекарка.
"Един специалист в България, ако получава 1000 лева заплата, в Западна Европа същият специалист ще получава 10 000 евро заплата”, обяснява д-р Александър Оскар.
Д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз, посочва, че в някои страни на специализантите се покриват и разходите за квартира и транспорт. "Как да се сравняваме, как да се конкурира България, с какво?”, пита той.
По данни на Лекарския съюз за последната година близо 400 новозавършили лекари са напуснали страната. "Когато поех съюза през 2009 г. лекарите бяха 35 000, в момента са малко над 28 000. Статистиката е ужасяваща”, сподели д-р Цветан Райчинов.