Вчера Ауке Зийлстра обвини българските банки, че са част от престъпността в страната
Скандално изказване на холандският евродепутат Ауке Зийлстра срещу България и българските банки разбуни вчера Европейския парламент. Изявлението му бе последвано от остро изказване на българския евродепутат Илияна Йотова.
Вчера Ауке Зийлстра обвини българските банки, че са част от престъпността в страната. Анти-българската нападка от Зийлстра беше отправена на дебата на Европейския парламент, посветен на финалния доклад на Специалната комисия по организираната престъпност, корупцията и изпирането на пари (CRIM) към Европейския парламент.
"Абсолютно е недопустимо да се хвърлят по този начин обвинения към българските банки. Не така се борим с престъпността - така се създава престъпност", каза евродепутатът Илияна Йотова.
Йотова изрази позицията, че организираната престъпност, корупцията и прането на пари струват стотици милиарди евро на Европейския съюз, а европейските граждани са най-големите губещи от данъчните измами и укриването на данъци.
Очакваме час по-скоро предложенията на комисията за обща политика срещу "данъчния рай", за което призова и Съвета преди няколко месеца, отбеляза евродепутатът. Наясно сме още така, че офшорните зони се ползват с протекциите на високопоставени политици, които нерядко са свързани или ползват услугите им, добави Йотова.
Специалната комисия по организираната престъпност, корупцията и изпирането на пари бе създадена през март 2012 година с цел проучване и анализ на проявленията на престъпността, както и изработването на цялостен и структуриран план за борба на европейско равнище.
На дебата в Страсбург европейският комисар по вътрешните работи Сесилия Малстрьом изрази подкрепата си към финалния доклад на Специалната комисия и изказа своето задоволство от добре свършената работа.
Комисията подкрепя създаването на Европейска прокуратура и приветства предвидените мерки в доклада против трафика на хора и кибер-престъпността.
Малстрьом отбеляза още, че проблемът е не толкова в липсата на законодателство, колкото в липсата на анти-корупционното му прилагане. Докладът настоява за финансова прозрачност и сериозни мерки против трафика на хора, прането на пари, данъчните измами, корупцията по високите етажи и т.н.
Според групата на Европейските социалисти и демократи в лицето на депутата Рита Борселино, мафията в наши дни не е локално, а глобално явление и ни чака дълъг път в битката с организираната престъпност.