Хормонът Кортизол се отделя от надбъбречната жлеза и има катаболни функции. Известен е още като стресов хормон
Високите нива на хормона кортизол в организма могат да допринесат за разпространението на финансови кризи.
Заключението се съдържа в съвместно проучване на Училището по бизнес "Джъдж" (Judge Business School) към Университета в Кеймбридж и Института по метаболитни науки.
Авторите на изследването установили, че нивото на кортизола у търговците в Ситито се увеличава с 68% за две седмици при непостоянството на пазарите.
Стресът оказва влияние върху поведението на хората, свързано с поемането на рискове, по начин, по който то не може да бъде засечено от стандартните индикатори.
"На пазарите действа мощен физиологичен механизъм и никой, нито трейдърите, нито риск мениджърите, нито тези, които вземат икономически решения знаят за него", смята проф. Джон Коутс.
Според учените по време на финансова криза икономиката има най-голяма нужда от хора, които поемат риск. Нарастващото ниво на кортизола обаче допринася за масово избягване на риска.
"По тази причина реакцията на стреса може да влошава пазарната нестабилност и да удължава кризите", смятат експертите.
Хормонът Кортизол се отделя от надбъбречната жлеза и има катаболни функции (свързана с разграждането на веществата). Известен е още като стресов хормон, тъй като стойностите му се повишават в състояние на стрес. Нормално нивата на кортизол са най-високи сутрин между 6 и 8 часа, а през деня постепенно намаляват и достигат най-ниска стойност към полунощ. Кортизолът участва в метаболизма на протеини, въглехидрати и мазнини. Регулира функцията на сърдечно-съдовата система и кръвното налягане.
Повишени нива на Кортизол се наблюдават при синдром на Къшинг, тежка травма, след операция, хронична бъбречна недостатъчност.