Цените на имотите в Гърция продължават да се понижават, но спадът значително е забавил темповете в сравнение с 2012 и 2013 г., съобщава онлайн изданието globalpropertyguide.com
През последното тримесечие на миналата година цените на апартаментите в Атина са се понижили с 6,65% (4,9% с отчитане на инфлацията) на годишна база, сочат актуалните данни на Централната банка на Гърция.
Спрямо предходното тримесечие понижението достига 1,46% (0,78% в реално изражение). В Солун – вторият най-голям град в страната, цените на жилищата са паднали с близо 6,9% (5,15% в реално изражение) на годишна база за периода октомври – декември 2014 г. спрямо същия период на миналата година.
Спрямо предходното тримесечие спадът достига 0,33%, но при отразяване на инфлацията всъщност се отчита ръст от 0,35%. В останалите градове на страната средният спад на цените на жилищата достига 5,86% (4,1% в реално изражение) на годишна база и 1,94% (1,26%) спрямо предходното тримесечие.
В опит да съживи жилищния пазар гръцкото правителство прие схемата, известна като "златна виза" – издаване на разрешително за пребиваване на инвеститори в имоти над 250 хил. евро, които идват от държави извън Европейския съюз (ЕС). Схемата се предвижда да действа в продължение на пет години, като може да бъде удължена по преценка на властите. В края на миналата година гръцкото финансово министерство реши да отложи и прилагането на данъка върху печалбата от продажбата на имоти в страната.
Налогът трябваше да влезе в сила през миналата година, но беше отложен за 31 декември 2016 г. Пазарът на имоти в Гърция преживя истински бум след Олимпийските игри през 2004 г., когато се засили търсенето на ваканционни имоти, особено на о. Крит. Цените на имотите в близост до морето записваха ръстове от порядъка на 30-40% годишно.
С кризата от 2008-2009 г. обаче започна и обрат на пазара на имоти в южната ни съседка. Най-резките спадове на цените бяха отчетени през 2012 и 2013 г. – приблизително 13 на сто годишно.
Дълговата криза допълнително влошава ситуацията – заради бюджетните съкращения, ръста на данъците и високата безработица пазарът замря.