Централната банка на Русия възобнови интервенциите си на валутния пазар, съобщава РБК. В съобщение на регулатора се казва, че от вчера тя е започнала да купува по 100-200 милиона долара на ден
Централната банка на Русия възобнови интервенциите си на валутния пазар, съобщава РБК. В съобщение на регулатора се казва, че от вчера тя е започнала да купува по 100-200 милиона долара на ден.
Решението е взето във връзка с нормализацията на вътрешния валутен пазар и с цел попълване на международните резерви, се казва в съобщението на централната банка. "За намаляване на влиянието на динамиката на валутния курс покупките ще бъдат осъществявани равномерно в хода на работните дни", пояснява банката. По този начин обемът на операциите ще може да бъде определян от ситуацията на валутния пазар.
Към първи май валутните резерви на Русия са 356 милиарда долара, като в рамките на последните 12 месеца са намалели със 116 милиарда. Най-големият спад на резервите се наблюдава през декември 2014 г., когато за месец обемът им намалява с 33.4 милиарда долара – за сравнение, през април спадът им е с едва 3.9 милиарда.
Последната намеса на централната банка на вътрешния валутен пазар беше на 29 януари, но тогава регулаторът продаваше валута. Обемът на операциите в последния ден беше 690 милиона долара, като общо за януари са били купени 2.3 милиарда долара. През декември тази сума е била значително по-голяма – 11.9 милиарда. През октомври банката е продала на вътрешния пазар 27.2 милиарда долара и 1.6 милиарда евро.
Според ръководителя на валутната търговия на ФГ БКС Александър Мюлбергер действията на централната банка може и да не окажат особено влияние на валутния пазар, тъй като обемът на покупките е малък - "100-200 милиона долара – това не е голям обем даже и в не много ликвидни дни, когато обемът на търговете е около 3 милиарда долара", казва той.
Мюлбергер посочва, че интервенциите ще имат по-скоро психологически ефект – участниците на пазара могат да възприемат емоционално решението на централната банка. В хода на търговете днес доларът поскъпна спрямо рублата до 50.01 рубли за долара. "Може да се каже, че победи здравият разум. Мисля, че пазарът ще продължи да се движи според динамиката на пазара на петрола", добавя трейдърът.
Според трейдъра от "Атон" Ярослав Подсеваткин централната банка иска да влияе на курса на рублата. "Очевидно е, че Централната банка не иска рублата да поскъпва повече. Бюджетът е разчетен на цена на петрола от 50 долара за барел и курс на долара от 61.5 рубли. И петролът, и рублата поскъпнаха", казва той.
Главният икономист за Русия и ОНД в "Ренессанс Капитал" Олег Кузмин също смята, че централната банка се притеснява от ръста на рублата. "Руската валута се търгува по-скъпо от фундаментално обоснованото ниво, което създава риск за развитието на местното производство и заместването на вноса", коментира той.