Министър Славчо Богоев обясни новата здравна доктрина Платежоспособните ще бъдат включени в специална система
В спешната помощ у нас от догодина ще се включат и частни структури. Те ще поемат само платежоспособните пациенти. По този начин ще отпаднат част от ангажиментите на държавната "Бърза помощ".
Такава е в общи линии концепцията за развитието на спешната помощ у нас, очертана от здравния министър Славчо Богоев.
-------------
Има голям интерес от частни инвеститори, които искат да развият собствена мрежа за спешна помощ, съобщи вчера министърът. Това ще стане само в големите градове, където те могат да я поддържат с
богати клиенти, които да плащат извънредно за нея. Министърът уточни, че се търси вариант частниците да поемат и случаите от "нормален характер".
"Намерението е частните линейки да обслужват нуждата и интереса на богатите, които могат да плащат за тяхната специална система. Тя ще им дава някои предимства и по-бърза реакция", каза Богоев.
"Това, сами разбирате, е доста по-скъпо и доста по-добре платено и само богатите могат да си го позволят", подчерта той.
В момента се обсъждало как този интерес ще се съчетае с нуждата частните линейки да могат да се ползват от всички осигурени.
"Системите ще трябва да се интегрират и на цените, които държавата плаща, частната "Бърза помощ" да решава и обществената задача, която в никой случай не засяга богати-бедни", смята Богоев.
В момента гражданите ползват безплатно линейките, защото те се финансират от държавата.
С промени в съществуващите закони и нормативни актове частната "Бърза помощ" ще стане възможна още от 2005 г., каза министърът.
Интегрирането на частните структури в националната система за "Бърза помощ" щяло да намали ангажимента на държавата към броя и поддръжката на колите в големите градове.
Богоев предположи, че извън големите градове линейките винаги ще си останат държавни, защото там няма платежоспособно търсене.
----------------
Преди няколко месеца Богоев предположи друго - че в големите градове ще се появят частни линейки, които ще осигуряват спешна помощ, но държавата, чието задължение по закон е да осигурява
спешността, ще сключва договори и ще плаща за превозването на пациенти. Друго предположение на министъра беше, че здравната каса може би ще плаща частично за "Бърза помощ". В момента спешността се
издържа изцяло от Министерството на здравеопазването.
-----------------------
Министерски съвет отпусна вчера 5 млн. лв. за структурната реформа в сферата на здравната реформа от заделените за целта 10 млн. За нови линейки ще бъдат дадени 660 000 лв. Цената на един автомобил
варира между 40 и 60 000 лв. Т.е. могат да бъдат купени 10-15 линейки, уточни министърът. Ще бъдат взети и няколко УАЗ-ки от Военния резерв, които били изключително подходящи за високопланинските
райони.
"Преди 3-4 години, когато бяха оборудвани спешните центрове в страната, резервът от линейки беше около 15. Сега този резерв е стопен до нулата. 15 автомобила са напълно амортизирати. Годишно трябва
да се купуват между 20 и 40 линейки, за да се поддържа цялата система", каза министърът.